Przewrót w Kirgistanie: niezwykła rewolucja w niezwykłym kraju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przewrót w Kirgistanie: niezwykła rewolucja w niezwykłym kraju
Protesty trwały m.in. na centralnym placu Bikszeku, stolicy KirgistanuFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Od 4 października, gdy odbyły się unieważnione później wybory parlamentarne, w Kirgistanie trwa kryzys polityczny, a w stolicy dochodzi do starć. Nie jest jasne kto i w jakim zakresie kontroluje sytuację. To już trzecia tego typu zwierucha w tym kraju w ciągu ostatnich 15 lat.

– Kirgistan to jest państwo rozrywane od samego początku przez konflikt bogatszej, bardziej uprzemysłowionej, zrusyfikowanej i zeświecczonej północy z bardziej prochińskim, rolniczym i religijnym południem – tłumaczy Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej.


Posłuchaj

48:57
Zamach stanu i walki w stolicy Kirgistanu. Komentują dr Agnieszka Bryc i Michał Potocki (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kryzys polityczny trwa od niedzieli, gdy ogłoszono rezultaty wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyły partie kojarzone z prezydentem i dotychczas rządzącym establishmentem. Zdaniem opozycji głosowanie było zmanipulowane i dochodziło podczas niego do kupowania głosów.

Grupy opozycyjne opanowały we wtorek większość aparatu rządowego w Kirgistanie po szturmie na budynki administracji centralnej podczas powyborczych protestów. Tego samego dnia Centralna Komisja Wyborcza unieważniła wynik wyborów i zapowiedziała ich powtórzenie.

Protesters storm Kyrgyzstan parliament after days of post-election unrest/YouTube South China Morning Post


Prezydent Suronbaj Dżinbekow ogłosił w piątek wprowadzenie stanu wyjątkowego w stolicy kraju Biszkeku. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od godz. 20 w piątek do godz. 8 rano 21 października - przekazało biuro Dżinbekowa. W tym czasie w Biszkeku ma obowiązywać godzina policyjna oraz wzmocnione środki bezpieczeństwa. Na ulice miasta wysłane zostało wojsko. Armia ma zorganizować punkty kontrolne i zapobiegać starciom zbrojnym. Nie podano, ilu żołnierzy ma być wysłanych na stołeczne ulice.

Pozostająca bliskim sojusznikiem Kirgistanu Rosja jest zaniepokojona wydarzeniami w tym kraju. W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow określił ją jako "bałagan i chaos". – Przykład Kirgistanu pokazuje, że nieprawdziwe jest przekonanie, które funkcjonuje od lat, że cały obszar poradziecki jest wyłączną strefą rosyjskich wpływów. Tak było tuż po rozpadzie ZSRR, ale sytuacja się zmieniła, m.in. w Azji centralnej, skąd Rosjanie skutecznie zostali wypchnięci przez Chińczyków – mówi dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu.


New clashes break out in Kyrgyzstan as leader "ready to resign"/YouTube AFP News Agency

W audycji ponadto: 

  • Czy rozejm w Górnym Karabachu oznacza koniec walk Azerbejdżanu z Armenią? Iran grozi, że dalszy konflikt doprowadzi do większego konfliktu i wojny w całym regionie;
  • Gigantyczna kara nałożona przez Polskę na Gazprom: prawie 9 mld euro z budowę gazociągu Nord Stream 2;
  • Debaty prezydenckie w Ameryce - tym razem starli sie urzędujący wiceprezydent Mike Pence i kandydatka na to stanowisko Kamala Harris. Mówi się, że tak naprawdę to przyszli rywale o główny fotel w Białym Domu;
  • Afganistan: czy możliwy jest pokój między talibami a oficjalnymi władzami tego kraju? W Dausze (Katar) w tej sprawie toczą się bardzo ważne negocjacje. Pieczę nad nimi sprawują Amerykanie, którzy nie chcą już dłużej utrzymywać w Afganistanie wojsk.

***
Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna)
Data emisji: 10.10.2020
Godzina emisji: 15.08

IAR/pr

Polecane