Światowy Program Żywnościowy z Pokojową Nagrodą Nobla!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Światowy Program Żywnościowy z Pokojową Nagrodą Nobla!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W tym roku typowanie kandydatów do tej nagrody było wyjątkowo trudne: zgłoszono ponad 200 nazwisk i organizacji. Często wymieniano Gretę Thunberg, Aleksieja Nawalnego, a spośród organizacji – Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jednak wybór jakiego dokonał Norweski Komitet Noblowski dla wielu okazał się zaskakujący.

Pokojowa Nagroda Nobla jest nagrodą chyba najbardziej prestiżową, a wyborowi laureata zawsze towarzyszą ogromne emocje. Bywa, że nie uspokajają się one po ogłoszeniu nazwiska – np. przypadku Lecha Wałęsy i Dalajlamy rządy odpowiednio PRL oraz Chin oprotestowały decyzję Komitetu Noblowskiego zarzucając mu polityczne konotacje.


Posłuchaj

2:15
Pokojowa Nagroda Nobla 2020 trafiła do agendy ONZ (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)
+
Dodaj do playlisty
+

Nagrodzony w tym roku Światowy Program Żywnościowy jest agendą ONZ i powstał w 1961 roku. Jest to zarazem największa organizacja humanitarna na świecie powołana do zwalczania głodu. Siedzibę ma w Rzymie, biura w ponad 80 krajach na całym świecie i utrzymuje się wyłącznie z darowizn. W laudacji podkreślono, że Pokojowego Nobla przyznano w tym roku "za wysiłki w celu zwalczania głodu, za wkład w polepszanie warunków dla pokoju na obszarach dotkniętych konfliktem i za bycie siłą napędową wysiłków w celu zapobiegania użycia głodu jako broni w wojnach i konfliktach".

– Pandemia sprawiła, że więcej ludzi głoduje. Kombinacja głodu i choroby jest szczególnie niebezpieczna. Do czasu wynalezienia szczepionki żywność jest najlepszą szczepionką na chaos – tak w uzasadnieniu wyboru mówiła przewodnicząca Komitetu Berit Reiss-Andersen.

– To jest jakaś wskazówka dla nas, że ta współpraca globalna przy rozwiązywaniu globalnych problemów jest bardzo ważna – komentuje prof. Szymon Malinowski, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego. – Kryzys klimatyczny i bioróżnorodności może jeszcze pogłębić problem głodu – dodaje.

Światowy Program Żywnościowy powstał z polecenia ówczesnego prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. Najpierw miał być to eksperymentalny, tylko trzyletni program pomocy żywnościowej. Pierwszą akcją Programu było dostarczenie 1500 ton pszenicy, 270 ton cukru i 27 ton herbaty dla ocalałych z trzęsienia ziemi w irańskiej prowincji Kazwin. Później pomoc WFP trafiła też do mieszkańców Tajlandii dotkniętych następstwami tajfunu, czy dla uchodźców wojennych w AlgieriiDwa lata po powstaniu Programu uruchomiono pierwszy program rozwojowy - dla ludności w Sudanie i Togo. Światowy Program Żywnościowy aktualnie prowadzi operacje w 78 krajach, głównie w Afryce Subsaharyjskiej, na Bliskim Wschodzie, Ameryce Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej.
Obecnie 92 % pracowników organizacji pracuje w terenie. 


***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marcin Jagiełowicz
Data emisji: 9.10.2020
Godzina emisji: 16.14

pr

Polecane