Japonia i Zachód. Owocna wymiana?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Japonia i Zachód. Owocna wymiana?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Blanscape

Samuraje, sushi, origami, ikebana, manga, haiku – to bodaj najbardziej znane elementy kultury japońskiej, które znalazły trwałe miejsce także w kulturze zachodniej. Ale czy przepływ jest tylko w jedną stronę? Jak tak różne dwa kręgi cywilizacyjne oddziałują na siebie? Co sobie wzajemnie dały?

Pretekstem do rozmowy jest niedawna śmierć Kenzo, pochodzącego z Japonii, światowej sławy projektanta mody, który od dawna mieszkał w Paryżu. – Wniósł do mody kolor, awangardę, abstrakcję, pomieszanie wszelkich możliwych światowych stylów – mówi w Programie 3 Wiganna Papina, stylistka, projektantka i znawczyni trendów. 


Posłuchaj

49:30
Co Japonia dała Zachodowi? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Łączył egzotykę z elegancją, z paryską nonszalancją: były tam kwiaty, ornamenty etniczne połączone ze szkocką kratą, a do tego turbany prosto z Indii. Myślę, że część Europy nadal nie jest gotowa na to, co stworzył. Francja, Włochy, Hiszpania – tak. Ale inne kraje, m.in. Polska, jeszcze nie – dodaje Papina.

Kenzo Takada – Renegades of Fashion/YouTube Fashion Industry Broadcast

Jednak trzeba mieć świadomość, że Kenzo, podobnie jak inni projektanci mody czy artyści z Kraju Kwitnącej Wiśni, to jednak wyjątek. Społeczeństwo japońskie jest inne: – Nie jest tak, że w Japonii zobaczymy pełno kolorowych osób. Wręcz przeciwnie: tam wszystko jest w miarę jednolite. Japończycy cenią przede wszystkim brak indywidualizmu. Owszem, jest trochę kolorowych osób, ale w Tokio, Osace. I to tylko w obrębie pewnych enklaw – tłumaczy japonista Radosław Bolałek.

Japonia - rodzina w społeczeństwie/YouTube Fokus TV

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Wiganna Papina (stylistka, projektantka, znawczyni trendów), Radosław Bolałek (japonista, założyciel wydawnictwa Hanami)
Data emisji: 7.10.2020
Godzina emisji: 21.08

pr

Polecane