Jeżeli nie Polak, to? Nobel Night 2020

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jeżeli nie Polak, to? Nobel Night 2020
zdjecie ilustracyjneFoto: superjoseph/Shutterstock.com

Dwie są takie okoliczności: ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla – na początku października oraz ich wręczenie – w grudniu. I dwa najważniejsze dni, w przypadku literackiego Nobla – czwartek oraz w przypadku tego i pozostałych – rocznica śmierci Alfreda Nobla.

Posłuchaj

1:55:18
Radiowy "rytuał" noblowskiej nocy (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

My od 1994 roku poświęcamy Noblowi szczególny czas i czynimy to konsekwentnie, od kolejnych lat głównie w noc po ogłoszeniu, kto otrzyma literacką Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, czyli z październikowego czwartku na piątek. 

Jeżeli nie Polak, to… To w zasadzie możemy zachować spokój, bo i tak wybory szwedzkich akademików są zazwyczaj zaskakujące. Nie lubimy poprzedzających ogłoszenie "rankingów". Popkulturowe gesty wydają się nie pasować do gestu fundatora Nagrody Nobla. Post factum – sprawdzamy naturalnie, jaka jest relacja między notowaniami na listach bukmacherskich a decyzjami akademików.

Mamy swój – od początku niemal – "rytuał" noblowskiej nocy. Kalendarz noblowski jest bowiem niezmienny, czyli wszystko odbywa się w zgodzie z tradycją, poza – naturalnie – wyjątkowymi sytuacjami, jak wojna czy "afera" w Szwedzkiej Akademii. Taka wyjątkowa sytuacja jest i w tym roku. Z wiadomych powodów musiały nastąpić zmiany w organizacji zarówno Nobel Day, jak i Nobel Week.

Gmach dawnej Giełdy sztokholmskiej, w której mieści się Szwedzka Akademia (fot. Shutterstock.com/Grisha Bruev) Gmach dawnej Giełdy sztokholmskiej, w której mieści się Szwedzka Akademia (fot. Shutterstock.com/Grisha Bruev)

Poznaliśmy więc ich szczegóły w tym wydaniu TPK. A nasz "rytuał" polegał na tym, że nie musząc ścigać się z nikim, jedenaście godzin po ogłoszeniu nazwiska literackiego Nobla 2020, połączyliśmy się tradycyjnie ze Sztokholmem, by posłuchać o wydarzeniach minionego dnia. Mieliśmy też swoich przewodników. Od lat jest nim przewodniczka nade wszystko po Sztokholmie – Marta Prochwicz. Od lat obserwuje ona zarówno moment ogłoszenia nazwisk laureatów, relacjonuje reakcje szwedzkiej prasy, jak i samą grudniową uroczystość. Jest znakomitą rozmówczynią i czyni to "społecznie". Jesteśmy jej wdzięczni, tym bardziej, że o gości w tych okolicznościach ogromnie trudno. W tym roku jednak Marta Prochwicz nie powinna udawać się na miejsce zdarzenia. Wystarczy, że jest w Sztokholmie, a media elektroniczne, wyjątkowo aktywne w zaistniałej sytuacji, sprawią, że "serwis" był i tym razem pełny.

Od ubiegłego roku przyjmuje także nasze zaproszenie Tadeusz Iwanowski, wieloletni mieszkaniec Sztokholmu, absolwent słynnej Politechniki Gdańskiej, który tytuł doktora otrzymał na szwedzkiej uczelni. Nadal pracuje w Polsce i w Szwecji.

Przychylność ludzi zaprzyjaźnionych w obecnej sytuacji jest nie do przecenienia.

Cieszymy się, że możemy od ćwierć wieku już, jako swoiści pionierzy, nadawać w Trójce Nobel Night. To jest zarazem wyróżnienie oraz przywilej.

Barbara Marcinik 

PS. Teraz możemy ujawnić: literackiego Nobla 2020 otrzymała amerykańska poetka Lousie Gluck. Połączyliśmy się więc także z Eliza Kącką  doktor nauk humanistycznych w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, która poznała wiersze Gluck w oryginale oraz – oczywiście – te nieliczne, przełożone na język polski przez Julię Hartwig.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawcy: Wojciech DoroszKuba Sadowski 
Data emisji: 9.10.2020
Godzina emisji: 0.05

Polecane