Polska potentatem na rynku baterii? Elektryzująca perspektywa!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska potentatem na rynku baterii? Elektryzująca perspektywa!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jest pierwsza z trzech linii produkcyjnych, które będą wytwarzać baterie elektryczne do aut. Uruchomiono ją właśnie w należącej do Daimlera fabryce w Jaworze. Czy nasz kraj stanie się potęgą w tej dziedzinie?

Skąd tak duże zainteresowanie Polską wśród zachodnich inwestorów na rynku baterii elektrycznych? Jest kilka przyczyn: – Po pierwsze wciąż jesteśmy konkurencyjni pod względem siły roboczej i położenia – mówi Łukasz Michalik, ekspert motoryzacyjny. – Po drugie dostęp do surowców potrzebnych do produkcji akumulatorów litowo-jonowych jest bardziej demokratyczny – dodaje.


Posłuchaj

2:37
Polskie baterie podbiją świat? (Do Trójki zaprasza Witold Lazar)
+
Dodaj do playlisty
+

Trzeci, być może najważniejszy powód, ujawnia dr hab. Leszek Niedzicki z Wydziału Chemicznego PW: – Polacy są w tym dobrzy. To, co odróżnia baterie europejskie od azjatyckich to elektrolit. Kilka lat temu na Politechnice Warszawskiej opracowaliśmy pierwszy elektrolit europejski, który wszedł do masowej produkcji.

– PW jest także głównym partnerem w pierwszym w Polsce, który ma stworzyć tutaj fabryki komponentów baterii oraz recyklingu baterii. Oznacza to stworzenie zrębu przemysłu bateryjnego w Polsce – dodaje Leszek Niedzicki.

Fabryka baterii w Jaworze, maj 2020/YouTube Mercedes-Benz Manufacturing Poland 


***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Witold Lazar
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 18.11

pr

Polecane