Nowoczesne spojrzenie na historię. Wystawa "Her Dark Materials" Marii Lobody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowoczesne spojrzenie na historię. Wystawa "Her Dark Materials" Marii Lobody
Grafika promująca wystawę "Her Dark Materials" Marii LobodyFoto: mat. promocyjne

Fryzy z napisami i rysunkami, dywan z domu "męczennicy nauki" Hypatii czy malachit, który… nie jest malachitem – m.in. to można zobaczyć na wystawie Marii Lobody w warszawskiej Galerii Wschód. Wystawę "Her Dark Materials" można oglądać do 7 listopada.


Posłuchaj

3:10
Trwa Warsaw Gallery Weekend. Na wystawie "Her Dark Materials" Marii Lobody w Galerii Wschód (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W pracach mieszkającej od 30 lat polskiej artystki szczególne znaczenie mają tytuły. Jeden z nich można przetłumaczyć jako "Zrobiona przez wyższą siłę". – Chciałam pracować z elementami, które są techniczne, minimalne i zrobiłam z tego mały, barokowy bukiet, żeby ten dramat trochę "obluźnić". Zabrałam się za małego wypchanego ptaka szpaka szmaragdowego Chciałam, żeby był on złowieszczym elementem, który to zburzy – wyjaśniała Maria Loboda reporterce Radia Kraków Martynie Masztalerz.

"

'HER DARK MATERIALS' by Maria Loboda is bird approved and ready for Warsaw Gallery Weekend Visit us between 1-4 of October 11.00 - 19.00 #marialoboda #warsawgalleryweekend

Opublikowany przez Wschód Czwartek, 1 października 2020

Maria Loboda (ur. w 1979 roku) w swoich pracach łączy wiele dyscyplin artystycznych. By stworzyć symboliczny słownik dzisiejszego świata zarówno w naturalnym, jak i społecznym kontekście, korzysta z przedmiotów codziennego użytku, instalacji i znaków graficznych. Jak czytamy na stronie Warsaw Gallery Weekend: "jej twórczość oscyluje jednocześnie wokół poezji i historii, doprowadzając do formalnego zrównania języka i materialności".

Maria Loboda "Siedząc tutaj znudzona jak lamparcica" - wystawa/Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz (Radio Kraków)
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 13.44

warsawgalleryweekend.pl/kr

Polecane