Czym jest ruch QAnon?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czym jest ruch QAnon?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/chainarong06

Wkrótce wybory prezydenckie w USA. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ruchy w internecie propagujące spiskowe teorie dziejów: od płaskiej ziemi po walkę z pedofilią jako projekt prezydenta Donalda Trumpa.

Ameryka słynie z podatności na teorie spiskowe. Od rządzących światem reptilian, po niewiarę w oficjalną wersję wydarzeń z 11 września 2001 roku. Ostatnio mamy jednak do czynienia z ruchem, którego symbolem jest litera "Q". Staje się on ideologią zdolną wywołać tysiące ludzi na ulice, która wkroczyła do amerykańskiej polityki z z niesłychaną siłą. Do tego stopnia, że politycy obu partii – Demokraci i Republikanie – przegłosowali rezolucję potępiającą ją.

– Podstawą QAnon jest założenie, że Demokraci są zinfiltrowani przez sieć pedofilską. W 2016 roku budowana była teoria "Pizzagate", wedle której w jednej z pizzerii w Waszyngtonie dochodzi do spotkań elity, która rozprawia o handlu ludźmi, w tym dziećmi. Brakowało dowodów, by rozwinąć tę teorię, ale była ona bardzo popularna. Na bazie tego powstało QAnon. "Pizzagate" jest małym zarodkiem, który to rozwija – mówi Mateusz Piotrowski, analityk PISM.


Posłuchaj

48:52
Dlaczego politycy obawiają się QAnon? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Wszystkie te emocje, które "Pizzagate" obudziło, potem zostały wykorzystane. Sam QAnon zaczął się nieco później. W 2017 roku pojawiły się tajemnicze wpisy na popularnym forum internetowym. W nich, tajemniczy Q podawał się za urzędnika, który ma niesamowite informacje. On o czymś wie i chętnie rzuci użytkownikom część swojej wiedzy o tzw. "Depp State", czyli tajnym rządzie. Wszystkie teorie spiskowe zaczęły się w ten sposób łączyć w jedną całość – jest pewna głęboka polityka prowadzona poza salonami ONZ, UE, czy międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych. Zarazem, istnieją politycy zinfiltrowani przez "Deep State" – tłumaczy Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Michał Płociński (dziennikarz, "Rzeczpospolita"), Mateusz Piotrowski (analityk programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 21.09

ml

Polecane