76. rocznica Powstania Warszawskiego: podsumowanie obchodów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
76. rocznica Powstania Warszawskiego: podsumowanie obchodów
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock.com

W piątek, w 76. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego uczczono powstańców i cywilnych mieszkańców stolicy. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zgaszono ogień, który płonął przez 63 dni, od 1 sierpnia. Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podsumowuje tegoroczne obchody.

– To był nietypowy rok. Rok w którym musieliśmy myśleć o powstańcach warszawskich jako o seniorach, którzy są szczególnie zagrożeni. Uczyliśmy się od nich heroizmu, odwagi, mądrego radzenia sobie z przeciwnościami losu, a teraz ci bohaterowie muszą w specjalny sposób być chronieni – mówi Jan Ołdakowski.


Posłuchaj

11:06
Jan Ołdakowski podsumowuje tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Musieliśmy zadbać o powstańców bardziej niż zawsze, a z drugiej strony przekazać ten stosunek do życia, który oni mieli. Tzn., że przyjaźń, radzenie sobie w najtrudniejszych sytuacjach, okazywanie sobie człowieczeństwa, budowanie wspólnoty i humor pozwalają sobie radzić z przeciwnościami losu – dodaje dyrektor Ołdakowski.

– Dla mnie jedną z najważniejszych akcji związanych z upamiętnianiem Powstania Warszawskiego było śpiewanie co roku wieczorem 1. sierpnia piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Normalnie przychodziło kilkadziesiąt tys. osób, w tym roku po przeniesieniu z wiadomych powodów do Muzeum PW, wzięło w tym udział ok. tysiąca osób. Za to miało ono rekordowe wyniki oglądalności w telewizji, w mediach społecznościowych: co piąty Polak śpiewał z nami – opowiada dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – 76. rocznica Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 2020/YouTube TVP Info

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzą: Piotr MajewskiPiotr Łodej 
Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 05.10.2020
Godzina emisji: 13.17

pr

Polecane