Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Niedawno obchodzono "Dzień chłopaka". W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się pytania kto właściwie jest mężczyzną, a kto chłopakiem? I życzenia, aby panowie ogólnie najpierw "dorośli"... Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami i czym dzisiaj jest męskość?

Od panów oczekuje się, żeby byli zdecydowani, męscy, w związku stanowili to przysłowiowe "silne ramię", na którym można się wesprzeć, ale zarazem i w to ramię - wypłakać się. Z drugiej jednak strony panie oczekują, że kiedy już mężczyzna wróci z pracy, w której zarabia górę pieniędzy, to natychmiast zajmie się dzieckiem, nawet niemowlakiem, odciążając w tym matkę. Jak sprostać tym oczekiwaniom, jak się w tym odnaleźć? 


Posłuchaj

1:49:21
Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami, czym dzisiaj jest męskość? (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Zachodnia kultura nauczyła mężczyzn, aby ukrywać swoją emocjonalność i wrażliwość. Smutek czy złość nazywane są negatywnymi lub złymi emocjami i jako mężczyźni nie powinniśmy tego okazywać – tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Krzysztof Błażejewski.

Podobne uważa Marcin Grudzień, psychoterapeuta i socjolog męskości: – Kultura i otoczenie, mimo wielu zmian dziejących się na naszych oczach, hołubią wizerunek twardego mężczyzny, który stawia na konkrety. Rzadko zagląda do świata swoich emocji i potrzeb, a robi to dopiero wtedy, gdy coś się dzieje coś złego. Bo przecież "chłopaki nie płaczą". 

– Dla wielu mężczyzn to trudne, aby się zdecydować na wizytę u psychoterapeuty. Często sięgają po taką pomocy dopiero wtedy, kiedy dzieje się w ich życiu coś bardzo trudnego, np. rozwód lub poważne kłopoty w relacjach z dziećmi – dodaje Marcin Grudzień.

– W dzisiejszych czasach mężczyźni są o wiele bardziej wrażliwi, otwarci na emocjonalność. I bardzo dobrze! Jednak druga strona medalu jest taka, że wielu mężczyzn nie pozwala sobie na tę wrażliwość i emocjonalność. Traktują je jako słabość. Tymczasem mężczyzna, który jest w stanie przeżywać i pokazywać swoje emocje, to silny mężczyzna – mówi Krzysztof Błażejewski.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Krzysztof Błażejewski (psycholog, psychoterapeuta, prowadzi ośrodek InRelatio - Przestrzeń rodziny), Marcin Grudzień (psychoterapeuta, socjolog męskości, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Ośrodek Psychoterapii i Wsparcia dla Rodzin Plaster Miodu)
Data emisji: 05.10.2020
Godzina emisji: 0.04

pr


Polecane