"Kargul, podejdź no do płota!" – za kulisami "Samych swoich"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kargul, podejdź no do płota!" – za kulisami "Samych swoich"
Kadr z filmu "Sami swoi" Foto: materiały promocyjne

Któż nie zna "Samych swoich" – polskiej komedii wszech czasów? Niewielu wie jednak o kulisach powstawania tego wyjątkowego filmu. Przybliżyć je postanowił w swojej książce Dariusz Koźlenko.


"Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów" Dariusz Koźlenko "Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów" Dariusz Koźlenko

– Dariusz Koźlenko, reportażysta i dziennikarz, wybrał się do wrocławskiego mieszkania Sylwestra Chęcińskiego, by dowiedzieć się, jak powstawała najbardziej kultowa polska komedia. Dzięki jego pracy wiemy jak wyglądały jej kulisy oraz możemy poznać liczne sekrety tej produkcji – mówi Anna Popek.

"Sami swoi. Na planie i za kulisami komedii wszech czasów" to próba opisania fenomenu filmu, odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że prawie pół wieku po premierze film nie tylko nadal bawi, ale wciąż zdobywa nową widownię.


Posłuchaj

5:14
Jak Kargul z Pawlakiem (Program obyczajowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Autor książki rozmawia z Sylwestrem Chęcińskim – reżyserem filmu, z Andrzejem Mularczykiem – autorem scenariusza, z operatorem kamery Andrzejem Ramlauem, ze scenografem, kostiumologami. Spotyka się z aktorami – Jerzym Janeczkiem i Iloną Kuśmierską, z Witoldem Pyrkoszem i Ryszardem Kotysem. Z rozmów tych układa opowieść o tym, jak powstawała najzabawniejsza polska komedia, o ciężkiej pracy na planie, o zawodowej rywalizacji między dwoma głównymi "lokomotywami" filmu – Władysławem Hańczą i Wacławem Kowalskim. O aktorskich ambicjach, tremie debiutantów, postsynchronach, które uratowały film i o tym, jak w trakcie kręcenia filmu zmieniał się scenariusz. Przytacza anegdoty z planu filmowego i nieznane, nigdy dotąd nieopisane szczegóły kręcenia polskiej komedii wszech czasów.

"SAMI SWOI" - TEKSTY Kargula i Pawlaka. One "ROZWALIŁY SYSTEM"/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Program obyczajowy
Prowadzi: Anna Popek
Data emisji: 3.10.2020
Godzina emisji: 6.19

mat. prasowe/ml/kr

Polecane