"Absolutnie niecovidowy" Transatlantyk. Święto kina i muzyki filmowej po raz 10.

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Absolutnie niecovidowy" Transatlantyk. Święto kina i muzyki filmowej  po raz 10.
Fragment plakatu promującego 10. edycję Transatlantyk FestivalFoto: mat. promocyjne

Koncert muzyki skomponowanej przez Jana A.P. Kaczmarka zainaugurował w czwartek w Katowicach 10. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk, który potrwa do 8 października. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi "Transformacja – przebudzenie czy tylko wstrząs".

Podczas inauguracji w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia twórca i dyrektor festiwalu Jan A.P. Kaczmarek zaznaczył, że choć w tym roku impreza odbywa się w trudnych warunkach związanych z pandemią, to jednak – jak deklarował – nic nie zmienia się w sercach organizatorów. – Chcemy dzielić się z państwem tym, co mamy najlepszego – pokazywać najlepsze filmy, najlepszą muzykę, bo nasz duch musi fruwać wysoko, inaczej będzie z nami kiepsko podkreślił.

10. edycja Transatlantyk Festival 10. edycja Transatlantyk Festival

Posłuchaj

2:36
"Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs" hasłem 10. edycji festiwalu Transatlantyk (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W koncercie "The Best of Jan A.P. Kaczmarek" wystąpili artyści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Moniki Wolińskiej oraz światowej sławy sopranistka Iwona Sobotka. Melomani oraz kinomani mogli usłyszeć fragmenty najpopularniejszych i mniej znanych utworów polskiego laureata Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".


Jan A. P. Kaczmarek Foto: mat. prasowe Jan A. P. Kaczmarek Foto: mat. prasowe

Jeszcze przed koncertem podczas gali otwarcia słynny brytyjski i wielokrotnie nagradzany reżyser Ken Loach został uhonorowany Platynową Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.  W swoim przemówieniu wygłoszonym za pośrednictwem łącza internetowego reżyser mówił o pandemii oraz innych problemach współczesnego świata. Przekonywał, że trzeba znaleźć nową drogę radzenia się z tymi problemami. – Twórcy filmowi są przede wszystkim obywatelami i jest bardzo ważne byśmy byli razem, w całej Europie, na całym świecie – przekonywał. Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie retrospektywa Loacha. W programie jest też spotkanie online  z reżyserem.

Ken Loach  Foto: Denis Makarenko/Shutterstock Ken Loach Foto: Denis Makarenko/Shutterstock

O najważniejszych atrakcjach tegorocznego Transatlantyku opowiadała dyrektor programowa festiwalu Joanna Łapińska. Jak przekonywała, program festiwalu (który w związku z pandemią będzie odbywał się w formule hybrydowej – w katowickich kinach oraz online na platformie mojekino.pl) jest "absolutnie niecovidowy". To pokazy najważniejszych produkcji nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych, w tym wiele polskich premier; retrospektywy, dokumenty, pokazy filmów krótkometrażowych i animacji, a także spotkania z wybitnymi i utytułowanymi twórcami filmowymi.

"

Piątek to początek - sekcji filmowych i dyskursywnych! Dziś dużo dobra w programie 🤩 👉 Ruszamy z pokazami filmów Kena...

Opublikowany przez Transatlantyk Festival Piątek, 2 października 2020

Pokazy filmowe zainaugurowała w czwartek polska premiera filmu "Lato '85" Francoisa Ozona, zakwalifikowanego do sekcji Nowe Kino, składającej się z blisko 30 filmów. W konkursie Nowe Kino zostanie przyznana specjalna nagroda – finansowe wsparcie dla dystrybutora, który wprowadzi na ekrany polskich kin zwycięski film festiwalu. Laureata wybierze publiczność.

Podczas festiwalu odbędzie się także konkurs polskich filmów krótkometrażowych, fani kina gatunkowego znajdą wiele ciekawych propozycji w sekcji Kino Nocą, nie brakuje propozycji dla najmłodszych widzów  przygotowano dla nich cykl filmowy Klan Urwisów.

10. Transatlantyk Festival - Katowice | spot/Transatlantyk Festival

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Małgorzata Łukowska i Łukasz Ciechański  
Autorka materiału reporterskiego: Paulina Pikiewicz (Radio Katowice)
Data emisji: 02.10.2020
Godzina emisji: 8.24

IAR/kr

Polecane