Reklama

reklama

Bezmięsni: jak weganie radzą sobie w Polsce?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bezmięsni: jak weganie radzą sobie w Polsce?
dieta roślinna/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/P Maxwell Photography

Dzisiaj jest Światowy Dzień Weganizmu. Czym różnią się weganie od wegetarian i jak dają sobie radę w Polsce, która przecież tradycyjnie kotletami – schabowym i mielonym – stoi?

– Kiedy mówię, że jestem weganką, czyli nie jem mięsa i w ogóle produktów odzwierzęcych, to widzę wielki znak zapytania: co ty jesz, jak funkcjonujesz?! Wielokrotnie też słyszałam, że człowiek musi jeść mięso, a jeśli tego nie robi, to musi dostawać odżywki białkowe lub zastrzyki uzupełniające – śmieje się mistrzyni driftu i wielbicielka sportów motorowych Karolina Pilarczyk. – To oczywisty błąd: bardzo dużo składników mineralnych i odżywczych jest w kaszach, ciecierzycy, soi. To daje niesamowitą energię i nie obciąża organizmu – tłumaczy. 


Posłuchaj

1:55
Mistrzyni driftu: wegańska dieta wspomaga uprawianie sportów! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Okazuje się, że w Polsce dostępność produktów wegańskich jest zaskakująco duża, a asortyment stale się powiększa. – W Europie rynek produktów wegańskich jest wyceniany na 1,2 mld euro. Przy rynku mięsa wycenianym na 230 mld euro wydaje się niewielki, ale z tego torciku producenci mogą już coś wykroić. Większość sieci ma już w ofercie specjalne alejki, nazywają się różnie: eco, bio, organic albo zdrowie – mówi Łukasz Rawa z "Wiadomości Handlowych".


Posłuchaj

2:39
Czym wegetarianizm różni się od weganizmu? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Do mnie weganizm przychodził stopniowo. Od sześciu lat nie jadłam mięsa, później wyszła nietolerancja laktozy i do diety wegańskiej przeszłam bardzo płynnie. Nie było żadnego wyrzeczenia, ponieważ umiejętnie znalazłam zamienniki – opowiada o początkach swojego weganizmu pani Aleksandra.


Posłuchaj

3:34
Rynek wegański w Polsce rośnie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Potencjał rynku jest bardzo duży, tym bardziej że wśród młodych konsumentów odsetek wegan jest wysoki. Wydaje się, że w najbliższych latach będziemy mieć coraz więcej wegan, ale też wegetarian i osób, które się decydują na zmniejszenie mięsa w diecie – dodaje Łukasz Rawa.

Najpopularniejsze mity o weganizmie/YouTube Wege Tuba


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Ciechański, Małgorzata Łukowska
Gość: Karolina Pilarczyk (weganka, mistrzyni driftu)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 01.10.2020
Godzina emisji: 7.11, 7.43, 8.16

pr/kr

Polecane