Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży: co robić, jak przeciwdziałać?
2020-09-30, 07:09 | aktualizacja 2020-10-03, 21:10
Jak wskazują statystyki, ponad 90 proc. dzieci w wieku od 7 do 15 lat regularnie korzysta z Internetu. Najczęściej służą im do tego laptopy i smartfony. Nierzadko też padają ofiarą agresji online.
– Problem się nasila. Często spotykaną formą cyberprzemocy jest publikowanie poniżających zdjęć, poniżających memów, zalewanie informacjami przez SMS-y czy wiadomości na messengerach. Często też spotyka się przemoc w formie wykluczenia z grona – sygnalizuje Grzegorz Litawa, specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego.
Posłuchaj
Dlatego w ramach kampanii "Nie zagub dziecka w sieci" Ministerstwo Cyfryzacji i Akademia NASK opracowały poradnik dla rodziców "Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie". – W poradniku mówimy czym jest cyberprzemoc oraz dlaczego tak jest ważne pomaganie dzieciom w radzeniu sobie z nią – tłumaczy autorka poradnika, psycholog Anna Borkowska z Akademii NASK.
– Wszystkie badania wskazują, że te konsekwencje są bardzo poważne i mogą być bardzo długotrwałe. Dzieci doświadczają spadku samooceny, obniżonego poczucia własnej wartości, życia w poczuciu krzywdy. Te emocje pozostają z nim na długo i wpływają na to, co się dzieje w ich dorosłym życiu – dodaje pani psycholog.
CYBERPRZEMOC | CHROŃ DZIECKO/Chroń Dziecko
***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 30.09.2020
Godzina emisji: 6.49
pr/kr