Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży: co robić, jak przeciwdziałać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży: co robić, jak przeciwdziałać?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tomeqs

Jak wskazują statystyki, ponad 90 proc. dzieci w wieku od 7 do 15 lat regularnie korzysta z Internetu. Najczęściej służą im do tego laptopy i smartfony. Nierzadko też padają ofiarą agresji online.

– Problem się nasila. Często spotykaną formą cyberprzemocy jest publikowanie poniżających zdjęć, poniżających memów, zalewanie informacjami przez SMS-y czy wiadomości na messengerach. Często też spotyka się przemoc w formie wykluczenia z grona – sygnalizuje Grzegorz Litawa, specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego.


Posłuchaj

3:33
Cyberprzemoc - coraz większy problem wśród dzieci i młodzieży (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

Dlatego w ramach kampanii "Nie zagub dziecka w sieci" Ministerstwo Cyfryzacji i Akademia NASK opracowały poradnik dla rodziców "Cyberprzemoc – włącz blokadę na nękanie". – W poradniku mówimy czym jest cyberprzemoc oraz dlaczego tak jest ważne pomaganie dzieciom w radzeniu sobie z nią – tłumaczy autorka poradnika, psycholog Anna Borkowska z Akademii NASK.

– Wszystkie badania wskazują, że te konsekwencje są bardzo poważne i mogą być bardzo długotrwałe. Dzieci doświadczają spadku samooceny, obniżonego poczucia własnej wartości, życia w poczuciu krzywdy. Te emocje pozostają z nim na długo i wpływają na to, co się dzieje w ich dorosłym życiu – dodaje pani psycholog.

CYBERPRZEMOC | CHROŃ DZIECKO/Chroń Dziecko

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 30.09.2020
Godzina emisji: 6.49

pr/kr


Polecane