Historia kina na polskim plakacie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia kina na polskim plakacie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fer Gregory/Shutterstock

Kolekcja plakatów artystycznych Krzysztofa Dydo liczy obecnie ok. 30 tysięcy prac i jest jednym z największych tego typu zbiorów w Polsce. W Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu prezentowanych jest kilkadziesiąt kultowych plakatów filmowych z lat 1945-2020. Zaprojektowali je najsłynniejsi artyści-plakaciści, m.in. Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy czy Franciszek Starowieyski.

Na wystawie "Stopklatka. Polski plakat filmowy 1945-2020. Dydo poster collection" zaprezentowano kilkadziesiąt filmowych plakatów artystycznych powstałych na przestrzeni 75 lat, zróżnicowanych pod kątem stylu i panujących ówcześnie mód graficznych. Wśród nich są plakaty do wielu wybitnych filmów polskich i zagranicznych, chociażby "Popiół i diament" w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, "Harry Angel" Alana Parkera czy "Łowca androidów" Ridleya Scotta.


Posłuchaj

2:28
Wystawa kultowych plakatów filmowych z lat 1945-2020 (Do Trójki zaprasza Michał Migała)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krzysztof Dydo rozpoczął kolekcjonowanie w latach 50. XX wieku, a więc w okresie rozkwitu tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Termin ten stosowany jest wobec grupy artystów, których projekty z lat 50. i 60. XX wieku wyróżniały się oszczędnością form, aluzyjnością, ironią oraz nowatorskim liternictwem. Ów syntetyczny, charakterystyczny sposób projektowania stał się zjawiskiem rozpoznawalnym i docenianym na całym świecie.

Polska Szkoła Plakatu/YouTube Historia Polskiej Popkultury


***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 18.49

pr/mk

Polecane