Polskie Radio nagrodziło najlepsze dokumenty radiowe na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie Radio nagrodziło najlepsze dokumenty radiowe na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: Polskie Radio

Nagrodę Polskiego Radia w kategorii "Dokument Radiowy" XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni otrzymał reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Nagrodę wręczyła laureatowi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – Żadna forma twórczości radiowej nie ukazuje życia lepiej – zarówno jego aspektów codziennych, jak i heroicznych – niż reportaż – mówiła podczas uroczystości zamknięcia Festiwalu, która odbyła się w niedzielę 27 września.


Muzeum historii polski wystawa 1200 pap.jpg
Muzea pełne polskiej historii. Festiwal NNW po raz 12.

– To naturalne, że Polskie Radio jest patronem i fundatorem nagród za najlepsze reportaże właśnie na festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". To prawdziwy zaszczyt dla mnie, jako prezesa Polskiego Radia, wręczać te nagrody właśnie dziś i właśnie na takim festiwalu – powiedziała wczoraj w Gdyni Agnieszka Kamińska.


Posłuchaj

3:14
XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niezależni Niezłomni Wyklęci" – znamy laureatów (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wręcza nagrodę Kamilowi Hypkiemu za reportaż "Sześciu z Żagania"  Foto: Polskie Radio Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wręcza nagrodę Kamilowi Hypkiemu za reportaż "Sześciu z Żagania" Foto: Polskie Radio

"Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego (laureat na zdjęciu w trakcie odbierania nagrody) to opowieść o spektakularnej ucieczce sześciuset lotników (w tym sześciu Polaków) z niemieckiego obozu w Żaganiu. Polskie Radio po raz pierwszy jest fundatorem nagrody w Konkursie. – Szkoła reportażu Polskiego Radia znana jest i doceniana, co trzeba bardzo mocno podkreślić, nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie, gdzie na międzynarodowych festiwalach nasze reportaże zdobywają liczne nagrody – dodała prezes Kamińska.

Jury w składzie: Irena Piłatowska-Mądry, Anna Sekudewicz i Mirosław Rogalski przyznało trzy wyróżnienia w Konkursie "Dokument Radiowy": Anna Rębas z Polskiego Radia Gdańsk uhonorowana została za audycję "Odkopane losy. Tajemnice Westerplatte", w której opowiada historię odnalezienia i zidentyfikowania szczątków żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w trakcie obrony półwyspu przed Niemcami. Wyróżniono także dokumenty: "Rozgłośnia Topolówka" Marzeny Bakowskiej z Polskiego Radia Gdańsk oraz "Tablica" Dominika Gila z Polskiego Radia Lublin.

(mat.prasowe)

Polecane