Miłość, biznes i dżem morelowy - o targowiskach na granicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłość, biznes i dżem morelowy - o targowiskach na granicy
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/makasana photo

Wielu na tym biznesie zbudowało domy i kupiło po kilka samochodów. Obie strony nie ukrywają, że żyją dzięki sobie. 

Na jednym wyjeździe na targowisko do Polski, np. po papierosy, napoje i słodycze, wizycie u fryzjera czy dentysty oraz zatankowaniu na stacji paliw, rodzina niemiecka może zaoszczędzić nawet do tysiąca euro. Polscy handlarze docierają nawet na targowiska do miejscowości odległych 200 km od granicy.

W Greifswaldzie polska piekarnia na kółkach konkuruje z niemiecką. Ceny mają podobne, ale przewagą "naszych" jest ekologiczny chleb, który przywożą z odległego aż o dwie godziny Szczecina. Kolejka ustawia się też do naszych warzyw i owoców  w tych chemii nieco mniej.

Polaków i Niemców łączy nie tylko biznes. Niemka w podziękowaniu za dobry towar przynosi polskiej sprzedawczyni ciasto z jej owocami. Podkreślają, że relacje między nimi są coraz cieplejsze. Zdarzają się jednak ciągle ci, którzy myślą o sobie stereotypowo. Patrzą na siebie podejrzliwie. Wypominają lata wojny. Czasami górę biorą nacjonalizmy. Dziwi nas m.in. odmowa rezerwacji pokoju przez pracownika niemieckiego hotelu, gdyż dokonywana była po angielsku. Od niego usłyszeliśmy: "Jak jesteś w Niemczech, masz mówić po niemiecku". 


Posłuchaj

15:41
"Targowiska – specjalność granicy". Reportaż Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryji-Zakrzewskiego (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych. W kolejnych odcinkach mówiliśmy m.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych) czy  o miłościach polsko-niemieckich. 

Kolejne odcinki będą opowiadać m.in. o leczeniu transgranicznym oraz o Polakach wyjeżdżających za granicę na różnego rodzaju zabiegi. Łącznie cykl będzie składał się z 9 odcinków. 

Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Targowiska – specjalność granicy"
Autorzy reportażu: Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 18.11

Polecane