Czy oddam swoje organy do przeszczepu?
- Trzeba przyjąć, że transplantologia jest pewnym rutynowym sposobem postępowania - stwierdził prof. Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka.
Foto: Glow Images/East News
Po słynnej aferze doktora G. z 2007 r., system polskiej transplantologii został sparaliżowany. Czy dzięki przypadkowi Tomka, który zatruł się muchomorem sromotnikowym i otrzymał nową wątrobę jest szansa, by ten system wrócił do normy?
- Dużo i dobrze mówi się o potrzebie transplantologii. Mamy nadzieję, że to się przełoży na trwały dobry klimat. Trzeba przyjąć, że transplantologia jest pewnym rutynowym sposobem postępowania - twierdzi prof. Piotr Kaliciński.
Od tego roku system transplantologii jest rozbudowywany o koordynatorów transplantacyjnych, do których zadań będzie należało: identyfikowanie potencjalnych dawców i doprowadzanie do pobrania narządów.
Czy decydujące zdanie ma rodzina? Czy można pobrać narządy od ofiar wypadków samochodowych? Jaka jest definicja śmierci?
Posłuchaj, co na ten temat mówią nasi słuchacze i eksperci: prof. Piotr Kaliciński kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, dominikanin o. Paweł Kozacki, psycholog dr Tomasz Grzyb.
Za - 89%
Przeciw - 11%