Ikona polskiej sceny po raz pierwszy o swoim życiu. "Trojanowska" Leszka Gnoińskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ikona polskiej sceny po raz pierwszy o swoim życiu. "Trojanowska" Leszka Gnoińskiego
Izabela TrojanowskaFoto: PAP/Sławomir Mielnik

 – Chciałem tą książką pokazać i uświadomić kolejnym pokoleniom, że to tak naprawdę była wielka gwiazda. Ona wychodziła poza muzykę i wchodziła w sferę obyczajową, społeczną, modową – mówił na antenie Trójki Leszek Gnoiński, autor książki "Trojanowska" wywiadu-rzeki z Izabelą Trojanowską, który ukazał się 23 września.

Po miażdżącej recenzji w "Przekroju" szesnastoletnia zwyciężczyni opolskich Debiutów prawie zakończyła estradową karierę. Wyrzucona z liceum od­nalazła się w studium teatralnym, by już po kilku latach dotrzeć na sam szczyt – jako piosenkarka i jako aktorka. Wróciła do Opola w 1980 roku, aby spektakularnym wykonaniem "Wszystko, czego dziś chcę" (wraz z Budką Suflera) zapisać się na zawsze w historii polskiej piosenki.

Jeszcze w szarej PRL-owskiej rzeczywistości Izabela Trojanowska stała się ikoną mody i symbolem emancypacji. Do dziś pozostaje niekwestionowanym symbolem seksu, choć nigdy nie wystąpiła nago przed kamerą – w tej kwestii nie zadziałał nawet niewątpliwy urok Romana Wilhelmiego.


"Trojanowska" Leszek Gnoiński, wyd. Mando "Trojanowska" Leszek Gnoiński, wyd. Mando

Posłuchaj

13:47
"Trojanowska" – wywiad-rzeka z ikoną polskiej piosenki (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Wiele osób z późniejszych pokoleń nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie ona zaczęła ten wielki boom rockowy: jej występ w Opolu w roku 1980 zmienił polską scenę. Była pierwszą gwiazdą tamtego czasu, która prezentowała pełny wizerunek famme fatale: niski głos, mocne teksty feministyczne – opowiadał autor w rozmowie z Michałem Kirmuciem.

Rozmowa Leszka Gnoińskiego z Izabelą Trojanowską to nie tylko intrygujący portret fascynującej kobiety, czułej matki i wspaniałej, oddanej fanom artystki, ale także barwna, pełna zakulisowych anegdot oraz towarzyskich skandali opowieść o polskiej piosence, teatrze, filmie, telewizji i modzie, nie tylko z czasów PRL. Książkę uzupełniają nigdy niepublikowane zdjęcia z prywatnego archiwum.​

Izabela Trojanowska - Wszystko czego dziś chcę/MTJ Wytwórnia Muzyczna

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Gość: Leszek Gnoiński (autor książki "Trojanowska")
Data emisji: 25.09.2020
Godzina emisji: 7.37

pr/kr

Polecane