"Fuerte" – opowieść o wyspie na skraju Europy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Fuerte" – opowieść o wyspie na skraju Europy
Widok z Pico de la Zarza, najwyższego szczytu wyspy Fuertaventura.Foto: helenasia/shutterstock

Kasper Bajon od kilku lat mieszka na wyspie Fuertaventura należącej do Wysp Kanaryjskich. Słynie ona z czarnych plaż, a z powodu fal i wiejących tam wiatrów jest także rajem dla surferów i kitesurferów. Ale poświęcona jej książka "Fuerte" mówi nie o turystach, ale o mieszkańcach wyspy i ich życiu.

Książka łączy informacje historyczne z wątkami osobistymi, wątki wyspiarskie z wątkami polskimi. – Dla mnie ważne było zaznaczenie tej osobistej optyki wschodnioeuropejskiej w miejscu, które jest na wskroś afrykańskie, ale kulturowo już europejskie. Ta historia rubieży wschodnich i zachodnich jest moim zdaniem dość podobna – opowiada Kasper Bajon.


Posłuchaj

9:13
Właśnie ukazała się książka "Fuerte" Kaspera Bajona poświęcona Fuertaventurze, jednej z wysp w archipelagu Kanarów (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Takim punktem stycznym, którego jednak nie zaznaczyłem, bo nie było na to miejsca w książce, a i sama postać jest dość ambiwalentna, pozostaje Stefan Szolc-Rogoziński, polski odkrywca i podróżnik. Był na Teneryfie, zanim popłynął do Kamerunu, opisywał pozostałości po Guanczach. Jest też wątek rodzinny połączony z Kanarami, jednak Polska ogólnie jest miejscem dość odległym – tłumaczy autor książki "Fuerte".

Wyspa Fuertaventura – fascynujące fakty, których prawdopodobnie nie znasz, ale powinieneś/YouTube Go See Around


***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaRyszard Jaźwiński
Gość: Kasper Bajon (pisarz, autor książki "Fuerte")
Data emisji: 23.09.2020
Godzina emisji: 12.22

pr/mk


Polecane