Kłopoty Unii Europejskiej z Wielką Brytanią

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kłopoty Unii Europejskiej z Wielką Brytanią
Premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonFoto: shutterstock/MaridavFrederic Legrand - COMEO

– Niemcy podchodzą do tego, co robi Boris Johnson, jako do jakiejś wolty. Unia Europejska jest przygotowana na brak umowy handlowej i brak porozumienia. Wspólnota i, przede wszystkim Niemcy, liczą się z tym, że Wielka Brytania jest partnerem nieobliczalnym i to oni najwięcej na tym stracą – mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.

Brytyjski premier oferuje kompromis w sprawie kontrowersyjnej ustawy brexitowej. Część partii Borisa Johnsona protestuje przeciwko projektowi ustawy, który pozwalałby na złamanie prawa międzynarodowego i wykreślenie niektórych zapisów z umowy brexitowej, podpisanej w styczniu.

– Czuję się trochę przytłoczony lawiną argumentów, zwłaszcza prawnych. Prawnicy starają się przekonać, że są guru od rzeczywistości, ale ta nie przystaje do porządku prawnego. Widzimy różnego rodzaju gimnastyki prawne po obu stronach. Zastanowiłbym się raczej, dlaczego Boris Johnson to zrobił. To część negocjacji. Być może uznał, że to porozumienie jest niemożliwe – analizuje Jarosław Guzy z PAP.

Posłuchaj

51:02
Komplikacje w negocjacjach brexitowych (Świat i ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Brytyjski rząd tłumaczy, że musi się zabezpieczyć, bo niektórzy politycy w Unii się zradykalizowali i chcą interpretować zapisy umowy w sposób skrajnie niekorzystny dla Londynu. Istnieje też jednak możliwość, że projekt utknie w Izbie Lordów. Wtedy prawem stałby się już po terminie, który i Unia, i Londyn uznają za ostateczny, by osiągnąć porozumienie. Efekt? Gdyby umowę jednak zawarto, kontrowersyjne zapisy ustawy mogłyby i tak nie mieć zastosowania.

W audycji ponadto: 
  • Unia Europejska: orędzie szefowej komisji o stanie Wspólnoty;
  • gazociąg Nord Stream II wciąż dzieli kraje UE;
  • Białoruś zamyka granice;
  • jak Xi Jing Ping zmienił Chiny w system jeszcze bardziej totalitarny? 
***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Jarosław Guzy (PAP), Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica) 
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 15.07

IAR/ml

Polecane