Wspomnienie po polskim Wilnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie po polskim Wilnie
Dzieci na Dziedzińcu Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

– "Ostatnie lata polskiego Wilna" to przewodnik po mieście, którego już nie ma. Nie jest to jednak przewodnik prawdziwy, bo to miasto nie przestało być do końca polskie – mówi Mateusz Matyszkowicz.

Barwny życiorys legendarnego miasta. 


"Ostatnie lata polskiego Wilna" Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk "Ostatnie lata polskiego Wilna" Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk

Foto-plastikon historyczny, ciekawostki i nieznane szczegóły wielkich wydarzeń. Obrazy zapadające w pamięć. Galeria pomnikowych postaci, które ożywają pod drapieżnym piórem tandemu Koper-Stańczyk. 

Czy Polska  może istnieć bez Wilna? Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że jest to możliwe, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji. 


Posłuchaj

1:59
Przewodnik po polskim Wilnie (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak magię miasta, porównywanego do Paryża i Jerozolimy, jedną ze stolic polskiej przedwojennej kultury i elegancji przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia?

Wehikuł czasu prowadzony wprawną ręką znanych popularyzatorów historii; Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka  zaprasza na pokład.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 6.51

materiału prasowe/ml

Polecane