Kompleksowe badanie genomu pomoże żyć dłużej i lepiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kompleksowe badanie genomu pomoże żyć dłużej i lepiej
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmytro Zinkevych/shutterstock.com

Polscy naukowcy stworzyli pionierską usługę opartą o kompletne badanie DNA. Dzięki systemowi wspierania użytkownika w podejmowaniu decyzji, pozwala ona kompleksowo zadbać o swoje zdrowie.

Jednak zanim otrzymamy kompleksowe wyniki, trzeba podać się badaniu. Na czym ono polega? – To są badania wszystkich genów, które są zakodowane w naszym DNA, w naszym genomie. I analiza wynikających z tego predyspozycji genetycznych – tłumaczy genetyk, biolog molekularny i bioinformatyk, dr hab. Mirosław Kwaśniewski.


Posłuchaj

5:12
Badanie całego genomu pomoże lepiej zadbać o zdrowie (Na zdrowie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Byliśmy przyzwyczajeni do tego, że badamy pewne geny, np. związane z nowotworami lub związane z kardiologią. Natomiast nowe technologie umożliwiają analizę wszystkich fenów w naszym genomie. Dzięki temu uzyskujemy informacje na temat predyspozycji genetycznych i to nie tylko w kierunku chorób – mówi dr Kwaśniewski.

Sztuczna inteligencja w medycynie/TouTube Copernicus Center for Interdisciplinary Studies


Na podstawie raportu o predyspozycjach genetycznych oraz na podstawie cech użytkownika i stylu życia, o które naukowcy podpytują w ankiecie, zostaje stworzony profil osoby badanej. Na koniec otrzymuje ona zestaw zaleceń, wskazówek prozdrowotnych wynikających z tego profilu. Co zrobić, aby zminimalizować występowanie pewnych chorób, ale też jak postępować, aby żyć w zgodzie ze swoimi predyspozycjami genetycznymi, ewentualnie jak zmodyfikować styl życia, aby żyć lepiej i dłużej.

Serce: co jest w środku?/YouTube Nauka. To lubię


***

Tytuł audycji: Na zdrowie
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: dr hab. Mirosław Kwaśniewski (genetyk, biolog molekularny, bioinformatyk, kierownik Centrum Informatyki i Analizy Danych UM w Białymstoku)
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 7.44

pr/ml

Polecane