Sztuczna inteligencja: zagrożenie czy pomoc?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja: zagrożenie czy pomoc?
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Phonlamai Photo

Współcześnie, obecność sztucznej inteligencji w życiu nikogo nie dziwi: na co dzień korzystamy z pomocy wirtualnych asystentów, którzy coraz lepiej znają nasze potrzeby. Czy faktycznie stanowi to dla nas zagrożenie?

– Sztuczna inteligencja pojawia się w naszym życiu prawie wszędzie: to, że wśród otrzymanych maili możemy wyszukać mail od konkretnej osoby, jest formą algorytmu. Banki, ubezpieczyciele oceniają nas i nasza zdolność kredytową z pomocą algorytmów – tłumaczy dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema.


Posłuchaj

4:32
Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji, czy może zagrozić człowiekowi? (Do Trójki zaprasza Michal Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+


– Miejscem, w którym najczęściej dzisiaj spotykamy z działaniem algorytmów sztucznej inteligencji jest internet – mówi Paweł Elleri z Zespołu Prawniczego LexDigital. – Portale z których korzystamy dobierają informacje wg naszych wcześniejszych zachowań i preferencji – dodaje.

Czy sztuczna inteligencja nas wyleczy?/YouTube Nauka. To lubię


– Każda technologia, także sztuczna inteligencja ma biała i czarną stronę: możemy ją wykorzystać bardzo dobrze, ale i bardzo źle. Znamy przykłady sztucznej inteligencji, która gromadzi dane na nasz temat i tworzy tzw. profil behawioralny, by nas spamować, podsyłać reklamy. A w najbardziej zaawansowanej wersji potrafi przewidzieć nasze zachowania i emocje – wskazuje dr Kawecki.

Sztuczna inteligencja (AI) - jak to działa?/YouTube Wydział Fizyki UAM


***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Justyna Grabarz
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 7.49

pr/ml

Polecane