Kultura regionalna wciąż jest żywa!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultura regionalna wciąż jest żywa!
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Michal Ludwiczak

W tym roku laureatem nagrody im. Oscara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" został Antoni Malczak. Z wykształcenia muzyk, z zamiłowania regionalista, muzyk, działacz i animator kultury, społecznik, autor programu ochrony dziedzictwa kulturowego i promocji kultury regionalnej, przez 39 lat był dyrektorem Małopolskiego Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu.

– Ta nagroda jest dla mnie zwieńczeniem mojej działalności. Kierowałem instytucją regionalną przez 39 lat i jednym z głównych nurtów jej działalności była ochrona tradycyjnej kultury ludowej – mówi Antoni Malczak. – W Małopolsce tradycyjna kultura ludowa jest ciągle żywa: Podhale i Sądecczyzna to jej zagłębie – dodaje.


Posłuchaj

5:15
Tegorocznym laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga został Antoni Malczak (Do trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

– Z wykształcenia jestem muzykiem, po Akademii Muzycznej i bliska mi była muzyka klasyczna. Jednak tutaj, na południu Polski, dominująca jest kultura ludowa. I ciągle jest żywa: ciągle pojawiają się młodzi ludzie, którzy się chcą nią zajmować. Dlatego Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ którym kierowałem, musiało się tym zająć – tłumaczy.


My Małopolanie 2019. Koncert laureatów 42 Festiwalu Echo Trombity/YouTube Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ


***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Gość: Antoni Malczak (regionalista, muzyk, działacz i animator kultury, społecznik, wieloletni dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, tegoroczny laureat nagrody Kolberga)
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 7.41

pr/ml

Polecane