Białoruś – ponad miesiąc protestów i co dalej?
2020-09-17, 22:09 | aktualizacja 2020-09-18, 10:09
Minął miesiąc i tydzień od wyborów prezydenckich w Białorusi. Zostały ewidentnie sfałszowane, co doprowadziło do wybuchu społecznych protestów, które trwają do dziś. Jednak Aleksander Łukaszenka wciąż rządzi krajem.
Kwestią równie ważną jest to, dlaczego dyktatura Aleksandra Łukaszenki się nie zawaliła, jakie czynniki spowodowały, że wciąż utrzymuje swoją władzę. – Trzeba pamiętać, że wybór Łukaszenki na pierwszą kadencję w 1994 r. był tak naprawdę jedynym sukcesem młodej białoruskiej demokracji. A właściwie do roku 2010 Łukaszenko genialnie wyczuwał duszę narodu białoruskiego – mówi Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP na Łotwie i w Armenii. – To się zmieniło, bo przyszło nowe, młode pokolenie, którego on nie rozumie – tłumaczy.
Posłuchaj
– Jeśli chodzi o sukcesję po Łukaszence, to najlepszą pozycję startową ma nomenklatura. A Rosjanie mają świetne orientację, co się dzieje w elicie władzy: mają tam wpływy znacznie większe niż Polska, Litwa, Unia Europejska czy Stany Zjednoczone. I prawdopodobnie będą tam przed nami – dodaje Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
– Rosja wyciągnęła wnioski z historii i nie chce zachować się tak, jak w 2014 r.na Ukrainie. Bardzo silnie stawia na proces zmiany konstytucji na Białorusi i nie bez powodu angażują się w to najważniejsi politycy: od Ławrowa do Putina – zgadza się Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
"Mury" - wersja białoruska/YouTube Stepan Nexta
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Anna Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jerzy Marek Nowakowski (publicysta, były ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii), Wojciech Konończuk (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 17.09.2020
Godzina emisji: 21.08
pr/ml