Opera Narodowa zaczyna nowy sezon

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opera Narodowa zaczyna nowy sezon
Waldemar DąbrowskiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Opera Narodowa w Warszawie po półrocznej przerwie zaczyna mimo wszystko sezon. "Z ogromną niecierpliwością oczekiwaliśmy powrotu naszych widzów" – deklarują dyrektorzy. I my im wierzymy.

Na otwarcie przygotowano koncert kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego. W programie: 200 wydarzeń, 6 premier, 15 spektakli repertuarowych. Wśród wykonawców wielkie nazwiska: Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Tomasz Konieczny, także Ann Petersen, Torsten Kerl. Pierwszą premierą był balet "Korsarz" w choreografii Manuela Legris. 8 października zostanie  pokazana opera Julesa Masseneta "Werther" w inscenizacji Willego Deckera. Już kilka tych tytułów i nazwisk robi wrażenie.

Posłuchaj

50:56
Nowy sezon w Operze Narodowej (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Barbara Marcinik i Waldemar Dąbrowski Barbara Marcinik i Waldemar Dąbrowski

Nasze zaproszenie przyjął dyrektor ON – Waldemar Dąbrowski. Rozmawiamy o imponujących planach, ale też o wielkich problemach teatru, który wielki jest.

Konferencja prasowa w Operze Narodowej Konferencja prasowa w Operze Narodowej

Słuchamy również rozmowy z dyrektorem artystycznym ON – Mariuszem Trelińskim, który należy do najbardziej aktywnych reżyserów operowych i który został właśnie po raz drugi uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za realizację "Halki" w ubiegłym, jak okazało się tuż po premierze warszawskiej, skróconym sezonie. Na przyszły rok przygotowuje Mariusz Treliński nietypowy, bo kryminalny, spektakl operowy – "Cardillaca" Paula Hindemitha.

Barbara Marcinik i Mariusz Treliński Barbara Marcinik i Mariusz Treliński

Wojciech Dorosz natomiast prezentuje krótką wypowiedź dyrektora Baletu Narodowego – Krzysztofa Pastora. 

Operowy więc mamy finał lata 2020 w MBK.

W części drugiej wydania powracamy jednak jeszcze do 99. urodzin Stanisława Lema. W finale tych, poprzedzających Rok Lema obchodów, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie przedstawi premierę sztuki Mateusza Pakuły i w jego reżyserii – "Lem vs. P.K. Dick". Łączymy się więc z Krakowem.

Z pewną nutą melancholii żegnamy to dziwne i trudne lato, ale nie dajemy tego po sobie poznać, gdyż MBK stara się być wierny swojej zasadzie: pół żartem, pół serio.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.09.2020 
Godzina emisji: 14.07

Polecane