17 września 1939 r. Związek Sowiecki zdradziecko zaatakował Polskę (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
4:4081. rocznica "IV rozbioru Polski" – jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?
81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Masowe represje, zbrodnia katyńska, deportacje na Syberię i utrata połowy terytorium – to najważniejsze konsekwencje sowieckiej agresji.
17 września 1939 - wojska ZSRR zajmują wschodnie tereny Polski
Foto: PAP/CAF-archiwum
Armia Czerwona zaatakowała Polskę niespodziewanie, a dysproporcja sił była bardzo duża. – To były ogromne siły: 17 września wkracza ponad 600 tys. żołnierzy, ale oprócz tego około 5 tys. czołgów, wozów opancerzonych i ponad 3 tys. samolotów. A nasze siły na wschodzie były znikome, ponieważ absolutna większość armii polskiej była zaangażowana w walce przeciwko Niemcom – wylicza dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dodaj do playlisty
– Zdradziecki atak Sowietów na Polskę, to efekt wcześniejszego paktu Ribbentrop-Mołotow, jego bezpośrednia realizacja i dobicie Polski od wschodu – tłumaczy Adam Chlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. – Sowieci twierdzili, że przyszli na pomoc uciśnionym Białorusinom i Ukraińcom. Potem przeprowadzili sfałszowane wybory do rad tych krajów – dodaje.
🟥 Tak zaczęła się wojna z sowietami❗ ⬇ Ten dokument pokazujemy polskiej opinii publicznej po raz pierwszy⬇ Moskwa 17...
Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Środa, 16 września 2020
Po ataku na nasz kraj Związek Sowiecki zajął terytorium Polski o powierzchni blisko 200 tys. kilometrów kwadratowych, zamieszkany przez około 13 mln osób. Wśród nich było około 5 mln Polaków, pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.
Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest w co roku w dniu Sowieckiej agrasji na Polskę (Do Trójki zaprasza Michal Kirmuć)
3:43Dodaj do playlisty
W sumie w głąb Związku Sowieckiego wywiezionych zostało kilkaset tysięcy Polaków. Konsekwencją agresji sowietów była również zbrodnia katyńska, w ramach której, z rozkazu Stalina funkcjonariusze NKWD wiosną 1940 roku zamordowali około 22 tys, polskich jeńców - oficerów, policjantów, urzędników, naukowców, lekarzy, którzy zostali wzięci do niewoli po 17 września 1939 roku.

Dziś żyje już coraz mniej świadków tamtych wydarzeń. Dlatego tak ważne są wspomnienia ludzi, którzy mogą dać świadectwo temu, co wtedy się stało. W warszawskim Domu Spotkań z Historią odbyło się cykliczne spotkanie "Opowieści z Kresów - wobec czerwonej gwiazdy. Mieszkańcy Lwowa w jesieni 1939".
Mieszkańcy Lwowa wspominają Sowiecką inwazję na Polskę (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
2:29Dodaj do playlisty
Przedstawiciele ambasady RP w Moskwie złożyli kwiaty na Łubiance, obok Kamienia Sołowieckiego, który jest symbolem męczeństwa ofiar stalinowskich represji. Polscy dyplomaci pracujący w Rosji uczczą pamięć ofiar sowieckiej napaści z 17 września 1939 roku: za pośrednictwem portali społecznościowych i mediów elektronicznych przypomną dziś Rosjanom o sowieckich zbrodniach popełnionych wobec polskiego narodu. – Chcemy oddać hołd tym naszym rodakom ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej, którzy w następstwie sowieckiej agresji z 17 września 1939 roku stali się ofiarami zsyłek i mordów – poinformowali przedstawiciele polskiej ambasady w Moskwie.
***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorzy materiałów reporterskich: Monika Suszek, Witold Banach, Małgorzata Wosiek
Data emisji: 17.09.2020
Godzina emisji: 7.40, 7.49, 8.41
pr/kr