Gdzie bije serce warszawskiej Woli? (Klub Trójki)
"Jak w soczewce". Nowa wystawa w Muzeum Woli w Warszawie
2020-09-16, 22:09 | aktualizacja 2020-09-17, 13:09
"Wola, jak w soczewce, skupia zjawiska przemian w krajobrazie, które nastąpiły po 1989 r., nie tylko w Warszawie…" – czytamy w tekście informującym o wystawie otwartej w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy.
Tytuł wystawy: "Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku". Wola to oczywiście dzielnica Warszawy, której przyjrzeliśmy się w tym wydaniu "Klubu Trójki".
Opublikowany przez Muzeum Woli Czwartek, 27 sierpnia 2020
Rewitalizacja, budownictwo mieszkaniowe, okazałe wysokościowce. Procesy, które przeobraziły robotniczą dzielnicę w centrum biznesowe. Znikająca "stara" Warszawa, rozrastające się city. Spełniające się "sny o potędze". Jaka przyszłość tej części Warszawy? Jak jej przeobrażenia wpływają na jej mieszkańców? Jak postrzegają ów dynamicznie zmieniający się pejzaż architekci i urbaniści?
Posłuchaj
52:42
Dodaj do playlisty
– Rok 1989 spowodował, że obszary industrialne zostały zamrożone, zaczynały znikać z mapy Warszawy. Przykładem są Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg, które w 1989 roku zaczęły być dzielone na pomniejsze spółki. Wystawa nie dotyczy przemian gospodarczych i ekonomicznych, natomiast efektem tych przemian była utrata tkanki architektonicznej – mówił kierownik Muzeum Woli Konrad Schiller.
Rok 1955. Teren między ulicami: Żelazną i J. Marchlewskiego. Na pierwszym planie widoczny wykop linii średnicowej z torami kolejowymi. Widok z góry od strony Alej Jerozolimskich Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Goście: Patrycja Jastrzębska (kuratorka wystawy "Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku", historyczka sztuki, animatorka kultury), Konrad Schiller (kierownik Muzeum Woli)
Data emisji: 16.09.2020
Godzina emisji: 21.07
kr