Czy na Wenus odkryto życie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy na Wenus odkryto życie?
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Od dwóch dni światowe media pełne są informacji o tym, że na Wenus możliwe jest życie. Do tego odkrycia przyczynił się zresztą także polski naukowiec, dr Janusz Pętkowski. 


NASA ziemia wenus 1200.jpg
Jakie są szanse ludzkości na wyprawę na Wenus?

– Kwestia jest bardziej złożona – podkreśla dr Tomasz Rożek. – Na Wenus nie odkryto życia, tylko śladowe ilości fosfowodoru. To związek, który na Ziemi wytwarzają bakterie beztlenowe. Pomiędzy wykryciem śladów czegoś, co na Ziemi wytwarza życie, a odkryciem życia jest spora różnica – tłumaczy Trójkowy ekspert.

Posłuchaj

7:31
Czy na Wenus istnieje życie? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nie mamy pewności, czy w chmurach Wenus procesy, które tam przebiegają, są identyczne z tymi na Ziemi. To, że na Ziemi jedynym źródłem tego związku są żywe stworzenia (bakterie), wcale nie musi oznaczać, że dokładnie to samo dzieje się tam – konkluduje dr Rożek.

Najdziwniejsze planety w kosmosie/TouTube Nauka.To lubię

Autor "Pytań z kosmosu" korzystając z okazji, przypomniał sytuację sprzed kilku lat, kiedy odkryto, że z powierzchni Marsa regularnie uwalniane są niewielkie ilości metanu. – Na Ziemi obecność metanu wiąże się z obecnością bakterii. Ale czy na Marsie jest tak samo? Więc oczywiście naukowcy mają rozgrzane głowy i bardzo intensywnie się zastanawiają skąd się, wziął metan na Czerwonej Planecie oraz fosfowodór w wenusjańskich chmurach – stwierdza nasz ekspert.

***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 15.09.2020
Godzina emisji: 7.14

pr/kr

Polecane