Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Counselling

10 września obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To temat skrajnie trudny, którego unikają wszyscy. Można powiedzieć - temat tabu. Bo jak rozmawiać o czynie, geście tak dramatycznym i ostatecznym w swoich skutkach? 

– Ważne jest, aby nie użalać nad tym, którego już nie ma, tylko skupiać się na tych, którzy zostali. Bo to są osoby najbardziej dotknięte traumą poprzez śmierć samobójczą – mówi terapeuta Daniel Dziewit, autor książki "Kiedy odchodzą".

– Tymczasem bardzo często narracja koncentruje się właśnie na tych, którzy odeszli. To gorzkie lamentowanie i użalanie się, połączone z oceną, kapturowym osądem osób, które zostały: matek, braci, sióstr, znajomych, kolegów z pracy. Moja książka koncentruje się na osobach, które z tą traumą, niekiedy zaskakującą, bezpośrednio się zmierzyły – dodaje.


Posłuchaj

1:47:24
Samobójstwo to bardzo trudny temat. Ale trzeba o nim rozmawiać! (Nie do powiedzenia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Samobójstwo w mediach pojawia się w formie "nekrocelebryctwa" albo wcale. Bo jest brudne, brzydkie, odstrasza widzów, szczególnie młodych – zgadza się Maja Herman, psychiatrka i psychoterapeutka. I podaje przykład nastoletniej Uli, która napisała do niej z prośbą o wytłumaczenie merytoryczne, dlaczego ludzie popełniają samobójstwa, co się z nimi dzieje.

– Decyzja o zakończeniu życia jest uwarunkowana bardzo wieloma czynnikami i absolutnie nigdy to nie jest jedna rzecz. Tu wchodzi w grę biologia, genetyka, wychowanie, środowisko – tłumaczy Maja Herman.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Maja Herman (psychiatrka, psychoterapeutka), Daniel Dziewit (terapeuta uzależnień, autor książki "Kiedy odchodzą")
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 0.05

pr/mk

Polecane