Seniorzy w sieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Seniorzy w sieci
Unijne przepisy zakładają, że zakupione urządzenia powinno dać się naprawić, i powinno być to opłacalne, nawet po 10 latach od zakupu.Foto: shutterstock.com/Tyler Olson

Dystans społeczny w dobie pandemii nie musi oznaczać braku kontaktu ze światem. Wręcz przeciwnie – ten czas można wykorzystać do nabywania nowych umiejętności pomocnych w życiu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym.


senior mężczyzna dziadek komputer internet 1200.jpg
Przezwyciężyć izolację i nudę. Blog "Senior sam w domu"

Sieć nie zna ograniczeń wiekowych. Na każdym etapie życia umiejętność poruszania się w internecie jest przydatna i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to również seniorów, do których skierowany jest ogólnopolski projekt prowadzony przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Rozpoczęła się właśnie rekrutacja na bezpłatne warsztaty.


Posłuchaj

50:57
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" dla nowoczesnych seniorów (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Projekt przygotowany z myślą o potrzebach współczesnych seniorów ma charakter edukacyjny i rozwojowy. Uczestnicy będą mieli okazję nabyć i doskonalić kompetencje niezbędne do korzystania z treści w internecie, poznać specyfikę tworzenia i odbioru informacji w sieci, w tym w mediach społecznościowych, oraz bezpieczeństwa cyfrowego, czyli m.in. ochrony swoich danych i prywatności. Projekt ten też łączy pokolenia. Seniorzy dzięki nabytym umiejętnościom wchodzą w nowe relacje z osobami z młodego pokolenia, swoimi dziećmi, wnukami.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki": "Finansowo Silni" – innowacyjny program Banków Żywności dla osób wykluczonych.

W ramach projektu "Finansowo Silni" na specjalnych warsztatach. Uczestnicy uczyli się np., jak zaciągać pożyczki na dogodnych warunkach i jak radzić sobie prawnie w sytuacji, w której zabraknie środków na ich spłatę. Brak takiej wiedzy sprawia, że wiele osób, szczególnie starszych, staje się ofiarami nadużyć instytucji parabankowych i innego rodzaju oszustów. Twórcy projektu wyszli z założenia, że zmiana zaczyna się od kształtowania podstawowych nawyków i wdrażania ich w codzienne życie. Scenariusze zajęć były więc niezwykle praktyczne, a historie omawiane podczas spotkań – z życia wzięte. Dlatego podczas spotkań można było dowiedzieć się nie tylko jak sprawdzić realne oprocentowanie kredytu, ale także co zrobić, kiedy kupiony produkt ma wady, jak korzystać z przysługujących nam praw konsumenta, a nawet jak planować zakupy spożywcze, żeby nie marnować ani żywności, ani pieniędzy.

Każdy uczestnik spotkania na zakończenie otrzymał podręczną broszurę, w której opisano 10 praktycznych zasad do zastosowania w codziennym życiu. W trakcie warsztatów korzystano także ze specjalnie stworzonej na potrzeby programu gry planszowej, która pozwala na symulacje różnych sytuacji, na które uczestnicy mogą natrafić w swoim codziennym życiu. Można dowiedzieć się z niej np. jak odstąpić od umowy zakupu, co zrobić np.w przypadku utraty dowodu osobistego.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście:  Teresa Ziegler (prezes Fundacji Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu), Joanna Bulandra (mieszkanka Rybnika, zaangażowana w projekt "Seniorzy w sieci"), Karolina Śmigiel (koordynatorka i pomysłodawczyni projektu "Seniorzy w sieci" z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę")
Data emisji: 14.08.2020 
Godzina emisji: 23.08

kr

Polecane