Seniorzy w sieci

Dystans społeczny w dobie pandemii nie musi oznaczać braku kontaktu ze światem. Wręcz przeciwnie – ten czas można wykorzystać do nabywania nowych umiejętności pomocnych w życiu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym.

Seniorzy w sieci

Unijne przepisy zakładają, że zakupione urządzenia powinno dać się naprawić, i powinno być to opłacalne, nawet po 10 latach od zakupu.

Foto: shutterstock.com/Tyler Olson


senior mężczyzna dziadek komputer internet 1200.jpg
Przezwyciężyć izolację i nudę. Blog "Senior sam w domu"

Sieć nie zna ograniczeń wiekowych. Na każdym etapie życia umiejętność poruszania się w internecie jest przydatna i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to również seniorów, do których skierowany jest ogólnopolski projekt prowadzony przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Rozpoczęła się właśnie rekrutacja na bezpłatne warsztaty.


Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" dla nowoczesnych seniorów (Czas niezwykły/Trójka)
50:57
+
Dodaj do playlisty
+

 

Projekt przygotowany z myślą o potrzebach współczesnych seniorów ma charakter edukacyjny i rozwojowy. Uczestnicy będą mieli okazję nabyć i doskonalić kompetencje niezbędne do korzystania z treści w internecie, poznać specyfikę tworzenia i odbioru informacji w sieci, w tym w mediach społecznościowych, oraz bezpieczeństwa cyfrowego, czyli m.in. ochrony swoich danych i prywatności. Projekt ten też łączy pokolenia. Seniorzy dzięki nabytym umiejętnościom wchodzą w nowe relacje z osobami z młodego pokolenia, swoimi dziećmi, wnukami.

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki": "Finansowo Silni" – innowacyjny program Banków Żywności dla osób wykluczonych.

W ramach projektu "Finansowo Silni" na specjalnych warsztatach. Uczestnicy uczyli się np., jak zaciągać pożyczki na dogodnych warunkach i jak radzić sobie prawnie w sytuacji, w której zabraknie środków na ich spłatę. Brak takiej wiedzy sprawia, że wiele osób, szczególnie starszych, staje się ofiarami nadużyć instytucji parabankowych i innego rodzaju oszustów. Twórcy projektu wyszli z założenia, że zmiana zaczyna się od kształtowania podstawowych nawyków i wdrażania ich w codzienne życie. Scenariusze zajęć były więc niezwykle praktyczne, a historie omawiane podczas spotkań – z życia wzięte. Dlatego podczas spotkań można było dowiedzieć się nie tylko jak sprawdzić realne oprocentowanie kredytu, ale także co zrobić, kiedy kupiony produkt ma wady, jak korzystać z przysługujących nam praw konsumenta, a nawet jak planować zakupy spożywcze, żeby nie marnować ani żywności, ani pieniędzy.

Każdy uczestnik spotkania na zakończenie otrzymał podręczną broszurę, w której opisano 10 praktycznych zasad do zastosowania w codziennym życiu. W trakcie warsztatów korzystano także ze specjalnie stworzonej na potrzeby programu gry planszowej, która pozwala na symulacje różnych sytuacji, na które uczestnicy mogą natrafić w swoim codziennym życiu. Można dowiedzieć się z niej np. jak odstąpić od umowy zakupu, co zrobić np.w przypadku utraty dowodu osobistego.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście:  Teresa Ziegler (prezes Fundacji Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wałbrzychu), Joanna Bulandra (mieszkanka Rybnika, zaangażowana w projekt "Seniorzy w sieci"), Karolina Śmigiel (koordynatorka i pomysłodawczyni projektu "Seniorzy w sieci" z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę")
Data emisji: 14.08.2020 
Godzina emisji: 23.08

kr

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.