"Dzisiaj jest jutro"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Dzisiaj jest jutro"
Kraków 1974. Filozof, pisarz, futurolog, eseista i satyryk Stanisław Lem w swoim domu przy ulicy Narwik na osiedlu KlinyFoto: PAP/Irena Jarosińska

"Rok przed setną rocznicą urodzin Stanisława Lema spotykamy się w sieci i w realu" – informuje Krakowskie Biuro Festiwalowe, organizator 99. urodzin autora "Solaris”, obchodzonych pod hasłem "Dzisiaj jest jutro". I dalej KBF: "99. urodziny Stanisława Lema świętuje się w teatrze". Dodajmy: w trzech teatrach: Groteska, Łaźnia Nowa oraz Ludowym.

I my obchodzimy okrągłą rocznicę urodzin pisarza – wizjonera. Na razie mamy "swoją" "Solaris", a w przyszłości może fragmenty "Dzienników gwiazdowych"...


Posłuchaj

50:51
99. urodziny Stanisława Lema (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tymczasem łączymy się z krakowskim Teatrem Groteska, z dyrektorem Adolfem Weltschkiem oraz z Małgorzatą Zwolińską, twórcami scenicznej wersji adaptacji "Dzienników gwiazdowych". 19 września będą one pokazane w Grotesce oraz znawcy tematu będą dyskutowali pod hasłem "Ludzie jak roboty, roboty jak ludzie". Zanim będziemy mogli ewentualnie wybrać się w podróż wraz z Ijonem Tichym, proponujemy w tym wydaniu MBK, w imieniu Miasta Literatury UNESCO, na rozmowę o nas, o współczesnych dylematach świata i o tym, jak trafnie je Stanisław Lem prognozował.

"Dzienniki gwiazdowe" / Teatr Groteska


Dwa pozostałe teatry pokazują w tych dniach – od 11 do 28 września – Ludowy – adaptację "Solaris", Łaźnia Nowa – premierę "Lem vs. P.K. Dick". O premierze może uda się porozmawiać za tydzień w MBK.

"Dzisiaj jest jutro" – w Krakowie, a my opowiadamy jeszcze o tym, co wydarzyło się "wczoraj", czyli przed miesiącem.


Bruno - autor prac na wystawie w Parku Bogini w Sopocie (fot. Barbara Marcinik/PR) Bruno - autor prac na wystawie w Parku Bogini w Sopocie (fot. Barbara Marcinik/PR)

14 sierpnia zostaliśmy zaproszeni przez Wojciecha Fułka do obejrzenia Parku Bogini na granicy Sopotu i Gdańska. Nie jest to typowy park, bo stanowi zarazem przestrzeń wystawienniczą i po nowej wystawie oprowadził nas twórca, prezentowanych na niej prac – Bruno, który przedstawił się podczas relacji z oprowadzania po tej nietypowej ekspozycji.


Wystawa w Parku Bogini w Sopocie (fot. Barbara Marcinik/PR) Wystawa w Parku Bogini w Sopocie (fot. Barbara Marcinik/PR)

Wystawa ta pięknie, bezproblemowo wpisuje się w ostatnią fazę lata 2020.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 13.09.2020 
Godzina emisji: 14.07

Polecane