Dlaczego można obniżyć temperaturę tylko do –273 stopni Celsjusza?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego można obniżyć temperaturę tylko do –273 stopni Celsjusza?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/FOTOGRIN

– Dlaczego możemy podnieść temperaturę do nieskończoności, a obniżyć tylko do  –273 stopni Celsjusza? – dopytuje Pani Dorota. – Wydaje nam się, że ciepło i zimno są dwiema różnymi cechami, które możemy nadawać ciałom, wykonując różne czynności. Tymczasem, nie do końca tak jest – zaznacza na wstępie dr Tomasz Rożek.


zima zimno pogoda 663
Jak się oblicza temperaturę odczuwalną?

Posłuchaj

7:17
Jak powstaje ciepło i zimno? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Zimno to brak ciepła. Zgodnie z fizyką, im większa jest energia cząsteczek, tym większa jest temperatura danego ciała. Jeżeli chcemy zwiększyć temperaturę czegoś, musimy przekazać temu energię, a jeżeli chcemy temperaturę obniżyć, nie używamy żadnej maszyny przesyłającej zimno, tylko odbieramy energię. Możemy też poczekać, aż energia "ujdzie" z tego ciała i rozproszy się w otoczeniu – wyjaśnia naukowiec.

Co w przypadku, gdy cząsteczki wcale nie będą miały energii?

 Wtedy temperatura w kelwinach będzie wynosiła zero, a w skali Celsjusza jest to właśnie 273 stopnie. – odpowiada dr Rożek. – Jeżeli będziemy przekazywali energię temu obiektowi, ta temperatura będzie rosła. Im więcej przekażemy, tym temperatura będzie wyższa. Teoretycznie energię możemy dokładać bez ograniczeń, więc nie ma górnej granicy temperatury – podsumowuje dziennikarz naukowy Trójki. 

Najniższa i najwyższa temperatura/Nauka. To Lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 11.09.2020
Godzina emisji: 7.13

kr

Polecane