Karolina Cicha: nie byłoby "TANÓW" bez mojego Podlasia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Karolina Cicha: nie byłoby "TANÓW" bez mojego Podlasia
Karolina CichaFoto: Michał Heller/mat. prasowe

– "TANY" są albumem niezwykle tanecznym i radosnym, mimo że w dużej mierze powstałym w lockdownie – mówi o swojej najnowszej płycie Karolina Cicha.

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertów solowych i teatru "Gardzienice". W 2009 roku Cicha zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Wraz z utworem "Miłość bez jutra" znalazła się na płycie "GAJCY!" wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Youtube/Paweł Bogocz

Od tego debiutu – podążając coraz bardziej w kierunku muzyki tradycyjnej i etnicznej – wydała kilka płyt, m.in. "Wieloma językami" (2013) poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego; "Jidyszland" (2015) poświęconą twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz; "Poland-Pakistan" (2016) – fusion z pieśniarzem Quawwali Shafqatem Ali Khanem; "Płyta tatarska" (2017) – w której Cicha zagłębiła się w dziedzictwo muzyczne Tatarów polskich; "Jeden – wiele" (2018) – w której Cicha postanowiła spenetrować sakralne dziedzictwo swojego rodzinnego Podlasia z nową energią – odkrywa taniec, rytm i groove. "TANY" promuje singiel "Płacz nad młodością, co odchodzi" z gościnnym udziałem Kayah. Premiera płyty 11 września.

Posłuchaj

8:34
Karolina Cicha o nowej płycie (Do Trójki zaprasza Michał Migała)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Karolina Cichy "TANY" Karolina Cichy "TANY"

– Nie byłoby tej płyty bez Podlasia, które jest moją główną inspiracją. Z jednej strony kultura tradycyjna, z drugiej taneczna, więc bez disco polo by się nie obyło. Co prawda, biorę z niego niewiele, rytm polki, ale puszczamy w jej stronę oko – zaskakuje Karolina Cicha.

"TANY" to dialog tradycji ze współczesnością. Karolina Cicha sięga po formy typowe dla regionu: traktując je z szacunkiem, wzbogaca o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej. Usłyszymy rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, czy elementy technotransu i rapu w utworze, który powstaje z udziałem Karoliny Czarneckiej. – Muszę tu podziękować dwóm wspaniałym artystkom, czyli Karolinie Czarneckiej i Kayah. Obie przyjęły zaproszenie udziału w naszym projekcie i ogromnie się z tego cieszę – dodaje artystka.

Youtube/KayaxTV

W "TANACH" Karolina Cicha wypowiada się również jako autorka tekstów i wprowadza post scriptum do pieśni tradycyjnych. Ważne jest dla niej uniwersalne znaczenie starych pieśni oraz to, co przez zmiany cywilizacyjne uległo wyparciu przez kulturę współczesną. Cicha, sięgając do wartości poruszanych przez dawne pieśni, mówi w "TANACH" o kondycji człowieka XXI wieku. 

– Płyta powstawała częściowo zdalnie. Cały materiał na nią gromadziłam przez kilka lat. Bardzo szukałam trudnych tematów w kulturze tradycyjnej, bo chciałam, żeby to była płyta o czymś – opowiada Karolina Cicha.

Nie sposób sobie wyobrazić pejzażu współczesnego województwa podlaskiego bez kontekstu kultur pogranicza. Szczególnym walorem jest ta dwujęzyczność – paralelność występowania pieśni w języku polskim i innych wschodniosłowiańskich (m.in. białoruskiego i ukraińskiego), której nie zabraknie na płycie "TANY".

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autor rozmowy: 
Maciej Szajkowski
Gość: 
Karolina Cicha (wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka)
Data emisji: 
9.09.2020
Godzina emisji: 
17.41

mat. prasowe/ml/kr

Polecane