Dlaczego lubimy chrupiące jedzenie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego lubimy chrupiące jedzenie?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Moving Moment/Shutterstock.com

Czy wiadomo, dlaczego tak bardzo większości ludzi smakują chrupiące rzeczy? Chleb z chrupiącą skórką jest lepszy od tego bez, skórka na kurczaku z rożna też musi "chrupać", nie mówiąc już o landrynkach czy paluszkach…

– W tego typu pytaniach nigdy nie jesteśmy pewni źródła naszych fascynacji, bo powstało ono setki tysięcy lat temu. Są jednak pewne przypuszczenia. Wydaje się, że kwestia chrupiących dań i tego, że je lubimy, wynika z czasów, gdy opanowaliśmy ogień – mówi dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj

8:27
Czemu chrupiące jedzenie tak nam smakuje? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Ogień to trudny do opanowania żywioł, ale większość ludzi uwielbia przyglądać się płomieniowi w kominku, czy ognisku. Hipnotyzuje nas on, lubimy jego ciepło i kolor. Mamy świadomość niebezpieczeństwa, ale ogień dał nam tak wiele, że mimo niebezpieczeństw, jesteśmy nim zafascynowani. To dzięki niemu jesteśmy w stanie jeść to, co bez podgrzania nie byłoby możliwe do spożycia. Pierwsze potrawy, które powstawały w ten sposób nie były gotowane, a pieczone. To, co chrupiące, przypieczone, kojarzy nam się z czymś bezpiecznym i gotowym do jedzenia. Dlatego, gdy widzimy, czujemy, czy słyszymy chrupiące jedzenie, od razu odzywają się w mózgu te wspomnienia, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach – tłumaczy ekspert Trójki.

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 8.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Polecane