Ile wody jest na Marsie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ile wody jest na Marsie?
Powierzchnia MarsaFoto: Sasa Kadrijevic/Shutterstock

Jeden z naszych słuchaczy zadał następujące pytanie: czy na Marsie jest wystarczająco dużo wody, żeby po roztopieniu mogła ona pokryć 70 proc. jego powierzchni, tak jak jest to w przypadku Ziemi? 

– Mars często bywa nazywany planetą-pustynią. W rzeczywistości, jest tam bardzo dużo wody. Jest ona na biegunach i można ją zaobserwować z orbity, a nawet z Ziemi przy pomocy odpowiedniego teleskopu. Bardzo dużo wody jest pod powierzchnią Marsa. Ogromne powierzchnie gruntu są zamarzniętą wodą. Mars nie jest idealną równiną. Gdyby nią był, to gdyby rozpuścić całą znajdującą się tam wodę, pokrylibyśmy całą planetę na głębokość około 30m. Jednak, ukształtowanie terenu sprawia, że większość akwenów znalazłaby się na północy, a ich głębokość sięgałaby nawet 100m – mówi dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj

5:03
Ile proc. powierzchni Marsa może pokryć znajdująca się tam woda? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Gdybyśmy chcieli, aby 70 proc. powierzchni Marsa znalazło się pod wodą, najpierw musielibyśmy wypełnić te depresje i doliny na północy. Ich głębokość wynosi po kilka tysięcy metrów. Wtedy, zabrakłoby wody na resztę planety. Obecnie, wody na Marsie starcza na pokrycie ok. 20 proc. jego powierzchni – dodaje dziennikarz naukowy. 

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 7.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml

Polecane