J. K. Pawluśkiewicz: Andrzej Zaucha miał wszystko, by być wybitnym śpiewakiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
J. K. Pawluśkiewicz: Andrzej Zaucha miał wszystko, by być wybitnym śpiewakiem
Andrzej ZauchaFoto: PAP/Krzysztof Świderski

– "Anawa" to bardzo istotna pozycja w naszym repertuarze. Zrealizowana została w sposób entuzjastyczny, ale jej losy potoczyły się tragicznie – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz, współzałożyciel grupy Anawa.


Anawa "Anawa" Anawa "Anawa"

To jedyny album grupy Anawa nagrany z Andrzejem Zauchą. Nie od dziś mówi się o tym albumie jako o najbardziej niedocenionej płycie w historii polskiego rocka. I przy tym wymienia się ją jednym tchem wśród największych dokonań polskiego rocka w ogóle.

– Ta płyta została nagrana w połowie lat 70., gdy rozstałem się z Markiem Grechutą. Nie wiem z jakiej potrzeby, trudno mi precyzyjnie powiedzieć, ale chyba po to, by kontynuować ten rodzaj popisów muzycznych. Zespół Anawa był świetny i chciałem z nim kontynuować. Rozpadły się wtedy Dżamble i spotkałem niedługo po tym Andrzeja Zauchę. Na współpracę przystał z entuzjazmem i w dość krótkim czasie zrobiliśmy repertuar, nagraliśmy album i po 3-4 miesiącach rozstaliśmy się. Andrzej uznał, że jego pobyt na polskich estradach dobiegł końca – wspomina Jan Kanty Pawluśkiewicz.


Posłuchaj

52:46
Jan Kanty Pawluśkiewicz wspomina współpracę z Andrzejem Zauchą (Lista osobista/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Anawa" to album koncepcyjny, którego istotą jest temat człowieczeństwa. Filozoficzne teksty, zostały napisane przez Leszka Aleksandra Moczulskiego i Ryszarda Krynickiego, a uzupełnione inwokacją do "Eposu o Gilgameszu" i fragmentem rozprawy filozoficznej Giordano Bruno.

– Można powiedzieć, że Anawa wspaniale się rozleciała, bo powstały z niej inne świetne formacje. Zawsze, gdy rozpada się jakiś zespół, to jest jakiś "smęt", ale często jest to konieczne na pewnym etapie. W wypadku Andrzeja Zauchy przyjemnie jest mi jednak powiedzieć: to był niezwykły talent. Miał fenomenalną pamięć muzyczną. Poza tym miał tło jazzowe i wszystkie te elementy, które tworzą wybitnego śpiewaka estradowego – dodaje gość Piotra Metza.

***

Tytuł audycji: Lista osobista
Prowadzi: Piotr Metz
Gość: Jan Kanty Pawluśkiewicz (kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej)
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 20.05

mat. prasowe/ml/kr

Polecane