Gdzie znika męski testosteron?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie znika męski testosteron?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maulana Noriandita

Testosteron jest najważniejszym męskim hormonem. Tymczasem jego poziom u mężczyzn dramatycznie spada. Jakie są tego przyczyny i jakie mogą być tego skutki? Czy tak "niemęskie" warzywa jak brokuły, kalafior i kapusta mogą pomóc?

Męski hormon testosteron jest nazywany "hormonem królewskim". Nic dziwnego: to on króluje w organizmie mężczyzn. Bo... jest jedyny. Tymczasem jego poziom dramatycznie spada, a przyczyn tego jest bardzo wiele. Jedną z nich jest stres. – Stres niszczy naszych mężczyzn! – alarmuje dr Ewa Kempisty-Jeznach, lekarka medycyny męskiej, autorka książki "Testosteron, klucz do męskości".


"Testosteron. Klucz do męskości" Ewa Kempisty-Jeznach, wyd. Prószyński i S-ka "Testosteron. Klucz do męskości" Ewa Kempisty-Jeznach, wyd. Prószyński i S-ka

Posłuchaj

6:57
Dlaczego mężczyźni mają coraz mniej testosteronu i jak można temu przeciwdziałać - mówi dr Ewa Kempisty-Jeznach. Cz.1 (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

6:42
Dlaczego mężczyźni mają coraz mniej testosteronu i jak można temu przeciwdziałać - mówi dr Ewa Kempisty-Jeznach. Cz. 2 (Do Trójki zaprasza Piotr Firan)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– W takiej diecie należy ograniczać węglowodany. Węglowodany to mąka, cukier, owoce, alkohol  wylicza ekspertka.  Jestem za to zwolennikiem jedzenia czerwonego mięsa. Niewiele i nie w formie wędlin  deklaruje dr Kempisty-Jeznach. Proponuje także fitotestosterony  produkty, przy których organizm całkowicie się myli, myśląc, że to jest... testosteron. To są np. brokuły, kalafior, brokuły, kapusta, rzodkiewki.

Stres okiełznany – jak działa na nas stres i jak sobie z nim radzić - dr Agnieszka Mościcka-Teske/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Piotr Firan
Gość: dr Ewa Kempisty-Jeznach (lekarka medycyny męskiej, autorka książki "Testosteron, klucz do męskości")
Data emisji: 4.09.2020
Godziny emisji: 16.19, 16.36

pr/kr

Polecane