Czy tarcie może zastąpić… klej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy tarcie może zastąpić… klej?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Roman Samborskyi

Jeden z naszych Słuchaczy, w ramach zabawy z synem, połączył dwie książki, układając naprzemiennie ich strony. Powstałe połączenie okazało się bardzo mocne, a rozdzielenie obu tomów wydawało się niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje?

– To, co zaobserwował Słuchacz, to tak zwane tarcie statyczne. Dwa obiekty nie poruszały się, ale coś je ze sobą trzymało jak klej. Można zrobić proste doświadczenie: należy położyć książkę na stół, a między jej strony wkładamy kartkę papieru. Jeśli umieścimy kartkę między strony u góry, wyciągniemy ją bez problemu. Jeśli umieścimy ją jednak bliżej blatu, okaże się, że opór jest większy. Gdy włożymy dwie kartki, ich opory się zsumują – tłumaczy dr Tomasz Rożek.

Youtube/Fizyka LO Turek

– Gdy weźmiemy dwie książki i przełożymy ich kartki, jedna pod drugą, okaże się, że do ich rozdzielenia potrzeba będzie dużo siły. Można wręcz połączyć samochód i przyczepę w ten sposób i będzie to na tyle mocne, że pojazd pociągnie swój ładunek, a książki pozostaną sczepione, mimo że nie użyliśmy żadnego kleju – dodaje Trójkowy ekspert.

Posłuchaj

2:14
Potęga tarcia statycznego (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
 
***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autor: Tomasz Rożek
Data emisji: 4.09.2020
Godzina emisji: 7.15

ml/kr

Polecane