Z ziemi obcej do Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z ziemi obcej do Polski
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Kolejna grupa repatriantów ze wschodu powróciła do Polski. Małopolska gmina Stary Sącz przyjęła kilka dni temu pięcioosobową rodzinę Kubierskich z Kazachstanu.

Tatiana i Józef Kubierscy wraz z trójką dzieci zamieszkali w domu, który samorząd kupił i wyremontował przy wsparciu budżetu państwa. – Pierwsze uczucie to radość, że jesteśmy tutaj, w swojej ojczyźnie – mówi pani Tatiana.


Posłuchaj

3:27
Kolejna rodzina repatriantów powróciła z Kazachstanu. Przyjęła ich małopolska gmina Stary Sącz.
+
Dodaj do playlisty
+

 

– To był odruch serca. Warto pomyśleć o tych, których przodkowie gdzieś, kiedyś zostali z naszej ojczyzny wywiezieni pod przymusem, siłą. Po prostu przygotowaliśmy dom, który, myślę, że spełnia wszystkie warunki dla godnego życia i zaprosiliśmy rodzinę – mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. – Mamy trzy pokoje z kuchnią i łazienką. Wcześniej tego wszystkiego nie było: toaleta była na dworze – opowiada pani Kubierska. Chce, aby dzieci – córki w wieku 7 i 8 lat oraz 14-letni syn – poszły jak najszybciej do szkoły. A mąż, kierowca ciężarówki, znalazł pracę. 

Ze swojej strony gmina deklaruje jak najszerszą pomoc: m.in. przy załatwianiu wszelkich formalności, poprzez przyznanie rocznego zasiłku w wysokości 1000 zł oraz pomoc przy znalezieniu pracy dla pana Józefa.***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autorka materiału reporterskiego: Monika Chrobak
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 7.49

pr/ml

Polecane