30 lat temu odszedł Mieczysław Fogg. Słynny baryton ma swoją tablicę pamiątkową na warszawskim Grochowie
2020-09-03, 16:09 | aktualizacja 2021-03-07, 09:03
We czwartek 3 września przypada 30. rocznica śmierci nestora polskiej piosenki, żołnierza Armii Krajowej i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Mieczysława Fogga (1901 – 1980). Miłośnicy twórczości Mistrza i jego rodzina wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej przy ulicy Majdańskiej 5 na warszawskim Grochowie. To tam Mieczysław Fogg spędził ostatnie lata życia.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. prawnuk artysty Michał Fogg. – Ulica Majdańska to ostatnie lata życia dziadka. Ten czas spędzaliśmy tylko w gronie rodzinnym, wizytowaliśmy w tym bloku minimum raz na tydzień. Zwykłem powtarzać: w domu, już od dziecka mieliśmy po prostu dziadka Miecia, a Mieczysław Fogg był na scenie. Bardzo grubą kreską odgraniczał życie zawodowe od życia rodzinnego – wspominał.
Posłuchaj
Odsłonięcie tablicy uświetnił występ Warszawskiej Kapeli z Targówka. Jak podkreśla jej lider Paweł Pasztaleniec, twórczość Mieczysława Fogga wciąż pozostaje w pamięci, nawet młodszych pokoleń. – Wracamy do tego repertuaru z sentymentem. Od paru lat funkcjonuje to bardzo dobrze. Młodzież sięga po te utwory w w różnych aranżacjach. I chwała im za to! – mówił.
Mieczysław Fogg - Miłość stęskniona [Official Audio]/Polskie Radio
Mieczysław Fogg był jednym z najpopularniejszych artystów polskiej estrady. Obdarzony barytonem lirycznym, śpiewał dla kilku pokoleń Polaków. Wylansował przeboje - "Tango milonga", "Ta ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "W starym kinie" czy "Pierwszy siwy włos". Dał około 16 tysięcy koncertów.
Był znany z warsztatowej perfekcji i elegancji wykonywanych utworów. Jego kariera trwała przez 60 lat - występował do 86. roku życia – co nie ma precedensu w dziejach polskiej estrady. Nazywany "pieśniarzem Warszawy", Mieczysław Fogg mawiał, że ze stolicy wyjeżdża tylko po to, żeby do niej wracać. Wśród wykonywanych przez niego szlagierów była niezapomniana "Piosenka o mojej Warszawie", skomponowana przez Alberta Harrisa.
Debiutował w 20-leciu międzywojennym w słynnym Chórze Dana na scenie warszawskiego teatru Qui Pro Quo, a w 1938 roku jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia. Występował z własnymi recitalami oraz w programach kabaretowych z Mirą Zimińską i pianistą Tadeuszem Sygietyńskim. Grał w filmach, między innymi: "Parada Warszawy", "Dzieje grzechu", "Wacuś". Utwór "Jesienne róże", wykonywany przez Mieczysława Fogga, z muzyką Artura Golda i słowami Andrzeja Własta, jest uważany za jedno z najlepszych polskich tang. Artysta zmarł w wieku 89 lat. Został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autorka materiału reporterskiego: Anna Orzeł
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 16.23
IAR/kr