Tragiczna przeszłość pięknej Rusałki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tragiczna przeszłość pięknej Rusałki
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: GiesseObsession/Shutterstock.com

W Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą dramatyczne okoliczności powstania sztucznego jeziora Rusałka. Przy jego budowie Niemcy wykorzystywali tablice nagrobne m.in. z żydowskich cmentarzy.

Jezioro Rusałka w Poznaniu jest dzisiaj popularnym kąpieliskiem i miejscem rodzinnego wypoczynku. Powstało w czasie wojny, a przy jego budowie Niemcy wykorzystywali niewolniczą pracę więzionych Polaków i Żydów. Do umocnienia tego sztucznego zbiornika użyto macew z żydowskiego cmentarza przy ul. Głogowskiej.


Posłuchaj

3:34
Nad poznańskim jeziorem Rusałka odsłonięto tablicę upamiętniającą tragiczne okoliczności jego powstania (Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć)
+
Dodaj do playlisty
+

 

O upamiętnieniu tego miejsca mówiło się od lat. Teraz stanęła tu tablica przypominająca historię powstania jeziora Rusałka. Część macew także została wydobyta ze zbiornika, jednak sporo jeszcze pozostało i do dziś można je odnaleźć na dnie, szczególnie kiedy podczas upałów jest niski stan wody. Jest pomysł, aby utworzyć z nich lapidarium upamiętniające, to, co tutaj się stało.

– To jest bardzo ważne i myślę, że nie tylko dla mnie. Tym bardziej że to jest wina Niemców, co się tutaj stało. Nie możemy zapomnieć o tym, jakie krzywdy tutaj Żydom i Polakom wyrządzono – mówi Heidi Peret, Niemka, która od siedmiu lat mieszka w Poznaniu i ma polskie obywatelstwo.

***

Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 7.49

pr/kr

Polecane