75 lat temu powstało zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość"
2020-09-02, 16:09 | aktualizacja 2020-09-02, 18:09
2 września 1945 roku powstała "Wolność i Niezawisłość" – organizacja, która sprzeciwiała się komunistycznej dominacji oraz obecności Armii Czerwonej i NKWD na terenie Polski. Jej członkowie przez lata byli przez władze i propagandę nazywani "bandytami" i "zdrajcami".
Posłuchaj
Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" było polsko cywilno-wojskową organizacją konspiracyjną, której trzon stanowiły pozostałości rozwiązanej Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Przez kolejnych kilka lat to właśnie Zrzeszenie "WiN" było najważniejszą i najliczniejszą z organizacji konspiracyjnych, które podjęło walkę, często z bronią w ręku, z nadaną z Kremla władzą komunistyczną.
Wielu żołnierzy za przynależność do WIN i innych organizacji niepodległościowych zapłaciło więzieniem, torturami, a nawet śmiercią i pochówkiem w bezimiennym dole. – Tylko na Rakowieckiej wykonano ponad 350 wyroków śmierci przez rozstrzelanie i powieszenie – mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podczas uroczystości złożenia wieńców przed ścianą straceń.
W uroczystościach brał również prezes Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Szarek, który przypomniał o okrutnych represjach władzy komunistycznej wobec Polaków, którzy domagali się wolności. W tym kontekście zawrócił uwagę na zbrodnię popełnioną na żołnierzach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", których 1 marca 1951 r. rozstrzelano w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Byli to: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec. Od 2011 r. z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Dziś nie ma wątpliwości, kto był patriotą, a kto zdrajcą. – Członkowie WIN-u i innych organizacji niepodległościowych powrócili do świadomości społecznej jako ci, których wolna Polska chce stawiać jako wzór i przykład następnym pokoleniom – napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który podczas dzisiejszych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza odczytał Dariusz Gwizdała, wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
IPNtv: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - dyskusja panelowa/IPNtvPL
***
Tytuł audycji: Do Trójki zaprasza Michał Migała
Autor materiału reporterskiego: Mariusz Pieśniewski
Data emisji: 2.09.2020
Godzina emisji: 16.25
pr/kr