Jak ewoluuje człowiek?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak ewoluuje człowiek?
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/David Carillet

Jedna ze słuchaczek zastanawiała się, dlaczego, skoro ludzie wyewoluowali od małp, to małpy nie wyewoluowały dalej w ludzi, i dlaczego proces ten zatrzymał się na człowieku?

– To nie tak, że człowiek powstał z małpy. To jedno z największych nieporozumień w historii ewolucji. Oba gatunki miały wspólnego przodka, który nie wyglądał jednak jak żaden z nich. Ewolucję łatwo wyobrazić sobie, jako drzewo z mnóstwem gałęzi. Jest pień, który rozdziela się na dalsze odnogi, a te na kolejne. Patrząc na dzisiejszy świat, patrzymy na owo drzewo wyrywkowo. Każde stworzenie i roślina miały swoich przodków. Niektóre z tych odnóg usychają z różnych powodów. Jeśli środowisko jest stabilne, to drzewo się rozrasta – wyjaśnia dr Tomasz Rożek.


Posłuchaj

3:02
Jak działa ewolucja? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Pień, z którego wyrośli ludzie, rozgałęział się wcześniej na wiele różnych stron. Biologia nie zna odpowiedzi, dlaczego my rozwinęliśmy się tak, a inne gatunki poszły w inną stronę. Podlegamy jednak wszyscy tym samym prawom ewolucji. Ta zmiana jest jednak bardzo powolna, niemal niemożliwa do zauważenia – dodaje dziennikarz naukowy.

Youtube/Nauka. To lubię

***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek
Data emisji: 1.09.2020
Godzina emisji: 7.17

ml

Polecane