Na żywo w Trójce: Michał Salamon i "Lion's Gate". Zobacz wideo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na żywo w Trójce: Michał Salamon i "Lion's Gate". Zobacz wideo
Michał SalamonFoto: Wojciech Kusiński

"Bardzo przestrzenna i piękna płyta, zręcznie skonstruowana i pełna dobrych pomysłów" – tymi słowami Leszek Możdżer zrecenzował nowy album Michała Salamona zatytułowany "Lion's Gate". Po niedawnym debiucie materiału w ramach Enter Enea Festival artysta zaprezentował go w studiu im. Agnieszki Osieckiej. 


"Lion's Gate" Michał Salamon  Foto: mat. prasowe "Lion's Gate" Michał Salamon Foto: mat. prasowe

Posłuchaj

52:51
Michał Salamon prezentuje "Lion's Gate" w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Michał Salamon o płycie "Lion's Gate":

SŁOWA

W sposób naturalny i nieprzymuszony, komponując muzykę na płytę Lion’s Gate, nie zawarłem w niej słów. Treść i przekaz tej muzyki można nimi nazywać, ale jako kompozytor wolę wypowiadać się za pomocą języka dźwięków, który daje wolność zarówno mnie jak i odbiorcy. Jedyną sugestią słowną są tytuły, będące drogowskazem. 

PRZESTRZEŃ

Każdy z nas potrzebuje przestrzeni do odkrywania siebie. Ja odnajduję ją w komponowaniu, przenoszeniu jej na klawiaturę fortepianu i wspólnym kreowaniu brzmienia z muzykami z zespołu. Dlatego, choć istnieje przesłanie i konkretna moja intencja zawarta w kompozycjach na płycie "Lion’s Gate", nie są one ograniczone w sposobie interpretacji czy wymiarze, do którego każdy może dotrzeć, słuchając tej muzyki.

ŻYCIE

Od pierwszych moich myśli, które zapoczątkowały cały proces twórczy nad "Lion’s Gate", od pierwszych zapisanych dźwięków, stał się ten album dla mnie nowym etapem w życiu. Właściwie ta płyta jest o życiu. Lub o poszukiwaniu światła w nim zawartego. Wybrzmiewa o tym, że w momencie odrzucenia tego, co często wtłacza się nam do głów, życie okazuje się w pełni doskonałe. Podążanie taką drogą wymaga obecności: ja, tu, teraz. Wymaga odwagi i siły odkrywcy, ufności, ale i powątpiewania.

PRAWDA

Mało kto mówi o tym jak często, sami dla siebie, jesteśmy ścianą ograniczeń. Jeszcze rzadziej słyszymy o tym, jak się z tych ograniczeń skutecznie wyzwolić, by w końcu oddzielić jedno od drugiego – to, co Prawdą jest, od tego, co nią nie jest. Jak, w pędzie codziennych spraw, ponad wszystko, przedłożyć kontakt z samym sobą i z Istotą Absolutną, w której wszyscy jesteśmy połączeni. Prawda to proces poznawania i odkrywania siebie w obrębie cyklu, jakim jest życie. Wierzę, że każdy, kto poszukuje, przez takie procesy przechodzi.

DROGA

Na swój własny sposób każdy jest w podróży. Bez względu na jej etap, wszyscy w głębi szukamy tego, co jest w nas, ale w sferze pozawerbalnej i odczuwalnej. Czyli prawdziwym. Muzyka może działać na tym samym obszarze. Nikt jej nie widział ani nie dotykał - a jest, istnieje i nikt w nią nie wątpi. 


SKŁAD ZESPOŁU:

Michał Salamon  piano
Mikołaj Kostka  skrzypce
Zbigniew Szwajdych  trąbka
Miłosz Skwirut  kontrabas
Dawid Fortuna  perkusja

Michał Salamon prezentuje "Lion's Gate" w Trójce/Polskie Radio

Koncert można było usłyszeć na naszej antenie oraz zobaczyć na stronie internetowej i Facebooku Trójki w niedzielę (6 września) o godz. 19.00. Zapowiedział go Mariusz Owczarek.

Michał Salamon – pianista, kompozytor, aranżer, a ponadto wykładowca, wydawca i producent. Współzałożyciel zespołów Fours Collective oraz Quindependence. Twórca projektu SALAMONSPACE.

Zaczął grać na fortepianie w wieku sześciu lat, zainspirowany przez tatę – nauczyciela muzyki. Skończył Akademię Muzyczną w Krakowie na kierunkach: fortepian jazzowy (w klasie dr Joachima Mencla) oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej z dyrygenturą chóralną (w klasie prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego). Kształcił się m.in. pod okiem dr. Piotra Wyleżoła, prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli oraz dr hab. Mariusza Sielskiego.

Od ukończenia Akademii Muzycznej Michał Salamon uczestniczył w niespełna tysiącu koncertów na scenach Polski i Europy występując z zespołami Fours Collective oraz Quindependence, a także m.in. z Grzechem Piotrowskim, World Orchestra, Bartozzim Wojciechowskim, kwintetem Staszka Słowińskiego oraz artystami ze świata muzyki rozrywkowej, takimi jak Kayah, Małgorzata Ostrowska, Natalia Kukulska, Ania Karwan, Marysia Sadowska, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Filharmonia Futura i orkiestrą Vieniawa. Pianista brał także udział w licznych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Kolory Polski, YMCA Europe Festival (Czechy), Polska Jazz (Węgry), Nisville Jazz Festival (Serbia). W kwietniu 2017 r. Michał Salamon wraz z zespołem Fours Collective zagrał koncert przed Gregorym Porterem, a w lipcu, z Quindependence, przed Kamasim Washingtonem.

Michał Salamon Foto: Kasia Stańczyk Michał Salamon Foto: Kasia Stańczyk

NAGRODY

2014 r. – Fours Collective – Jazzowy Debiut Fonograficzny – I miejsce (Treezz) – Instytut Muzyki i Tańca
2015 r. – Quindependence – Jazz Juniors – II miejsce
2016 r. – Quindependence – Jazzowy Debiut Fonograficzny – I miejsce (Circumstances) – Instytut Muzyki i Tańca

(mat. prasowe)


. .

Polecane