O sztuce odpoczynku i pokonywania porażek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O sztuce odpoczynku i pokonywania porażek
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

– Hiszpański psycholog Rafael Santandreu uważa, że to my sami tworzymy nasze życie, a do szczęścia wystarczy niewiele: jedynie odpuszczenie i tworzenie – mówi Grażyna Dobroń. 

Posłuchaj

5:26
Jak korzystać z niezliczonych źródeł szczęścia? (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sztuka odpoczywania

Według Rafaela Santandreu mamy możliwość korzystania z niezliczonych źródeł dobrego samopoczucia i, pod tym względem, żyjemy w prawdziwej obfitości. Takie podejście wymaga jednak zmiany nawyków, a to raczej długotrwała praca, zwłaszcza w czasach, gdy, niezależnie czy chodzi o awans w pracy czy o wewnętrzną przemianę, oczekujemy natychmiastowego efektu.

– Szybkość działania stała się bohaterem dnia. Ba, bohaterem życia! Są ludzie, którzy bardzo się śpieszą, jakby gonili własny ogon. Mają obsesję na punkcie wykorzystania czasu. Od starożytności wiadomo, że sztuka odpoczywania jest częścią sztuki pracowania. Nie warto iść w tę stronę i zmieniać tych proporcji – radzi Grażyna Dobroń.

Ku lepszemu przez miłość i cierpienie

Dzięki współczesnej psychologii oraz wglądowi w samych siebie mamy coraz większą wiedzę o zawiłościach naszej duszy.

Mózg, komórki, geny uczucia, emocje, myśli funkcjonują jako całość i nauka już wie, jak można zmienić życie na lepsze. Dochodzimy też do tego sami przez cierpienie, które zmienia serce, przez miłość do siebie, którą zaczynamy sobie okazywać, przez stosunek do innych ludzi. Te doświadczenia zmieniają umysł i ciało. Szczęście to nie tylko radosne dni i przyjemności, zdarzenia czy uczucia. Co najważniejsze, to zdolność do pokonywania porażek, do podniesienia się po upadku  mówi autorka audycji.

Pozytywność - da się ją w sobie "wyhodować" (Trójka)/Polskie Radio

Siły i zdrowie na początek jesieni

Mam nadzieję, że po wakacjach są siły i zdrowie. Teraz warto tylko złapać dystans do sytuacji, które nas czekają, dać poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza dzieciom i rozpocząć nowy, rodzinno-szkolny rozdział – podsumowuje Grażyna Dobroń.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka
Prowadzi: Grażyna Dobroń 
Data emisji: 31.08.2020
Godzina emisji: 11.32

kr/gs

Polecane