"Zieja", czyli historia kapłana niepokornego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zieja", czyli historia kapłana niepokornego
Kadr z filmu "Zieja". Na zdjęciu Zbigniew Zamachowski i Andrzej Seweryn.Foto: mat. prasowe

28 sierpnia na ekrany naszych kin wszedł film "Zieja", opowiadający o legendarnym warszawskim kapłanie – ks. Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu KOR. 

APod powierzchnią 1200.JPG
"Pod powierzchnią" – w głębi siostrzanej relacji

– Ksiądz Zieja nie był bohaterem łatwym do opowiedzenia w filmie. Wszystkie najważniejsze wydarzenia XX wieku odbywały się z jego udziałem. Jest mało znany, ale uważam, że to fantastyczna postać. To ktoś niebywale charyzmatyczny, o bardzo silnej postawie moralnej, kto potrafił się oprzeć naciskom. Przez to, że był tak pryncypialny w swoich zasadach, narażał się wszystkim. To był klucz do tego filmu – mówi reżyser filmu "Zieja", Robert Gliński.

Lata 70. Major SB chce "kupić" naiwnego księdza Zieję i zrobić z niego agenta, który skompromituje opozycję. Przesłuchania księdza stają się naturalnym pretekstem do wędrówki przez historię Polski wieku dwudziestego - od wojny bolszewickiej 1920 roku, przez II wojnę światową, aż do czasów współczesnych. Okazuje się, że naiwny ksiądz Zieja to mądry buntownik. Nie godził się na świat, w którym żył. Wyprzedzał swoją epokę. Samotna wędrówka bez paszportu do Rzymu w latach 30., była myśleniem o Unii Europejskiej. Udzielenie katolickiego pogrzebu samobójczyni (w latach 20. ubiegłego wieku), to sprzeciw wobec kościelnych reguł. Głoszenie hasła "nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów" w czasie II wojny światowej było sprzeciwem wobec mitów patriotycznych i zapowiadało modne później postawy pacyfistyczne. Zieja stawiał na szali swoje życie i wolność, w imię wyznawanych wartości moralnych, etycznych i religijnych. Film "Zieja" wyrasta z nurtu polskiego katolicyzmu, który jest oparty na wysokich standardach etycznych, ubóstwie i tolerancji oraz szacunku i miłości do drugiego człowieka.

Posłuchaj

50:43
Robert Gliński o swoim najnowszym filmie (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Początkowo, nie chciałem robić tego filmu. Nie chciałem kręcić opowieści o kimś doskonałym, bez skazy, bo po kilkudziesięciu minutach seansu, byłoby to nie do zniesienia. Okazało się jednak, że ksiądz Zieja był tak prawy, że wchodził stale w różne konflikty, spory, polemiki. Zawsze bronił swoich wartości do samego końca – dodaje reżyser.

Youtube/kinopodbaranami

W audycji ponadto:

  • 17. Festiwal Docs Against Gravity (4-13.09.2020) – spotkanie z Karolem Piekarczykiem, współorganizatorem, w trójkowym ogródku – zapowiedzi premier festiwalowych;
  • II Warsaw Animation Film Festiwal (27.08 – 02.09.2020) – rozmowa z Eweliną Leszczyńską, współorganizatorką festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Robert Gliński (twórca filmu "Zieja"), Karol Piekarczyk (współorganizator 17. Festiwalu Docs Against Gravity), Ewelina Leszczyńska (współorganizatorka II Warsaw Animation Film Festiwal)
Data emisji: 29.08.2020
Godzina emisji: 16.06

mat. prasowe/ml/gs

Polecane