Podróże bez ograniczeń

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podróże bez ograniczeń
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/amophoto_au

Celem Fundacji "Podróże bez Granic" jest obalanie stereotypów na temat możliwości osób z niepełnosprawnością i pokazywanie, także własnym przykładem, iż ograniczenia nie istnieją.

Zespół Fundacji składa się z 4 osób, w tym 3 osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu działania realizowane są nie tylko dla, ale przede wszystkim przez osoby z niepełnosprawnością.

Fundacja właśnie wydała "Przygody Rysia i Krzysia" czyli serię książeczek o dwóch wyjątkowych braciach, którzy wspólnie przeżywają dziecięce przygody i pokonują codzienne wyzwania. Odkrywają przed czytelnikami świat widziany z perspektywy chłopca poruszającego się na wózku i wspierającego go brata.

Gośćmi audycji są: Marta Ostrowska – prezes Fundacji "Podróże bez granic" i podróżniczka, Anna Urbańska, która realizuje projekty fundacji, inicjatorka ekstremalnych, weekendowych eventów, a wózek, na którym porusza się od urodzenia nie przeszkadza jej w zdobywaniu szczytów. Ostatnim gościem jest Artur Labudda – wiceprezes Fundacji "Podróże bez granic", pasjonat podróży, nurek, sternik, ciężarowiec i quadowiec. W 2010 objechał quadem Polskę, za co otrzymał wyróżnienie Kolosów w kategorii "Wyczyn roku". Przepłynął też Polskę kajakiem.


Posłuchaj

50:53
Podróżowanie dla wszystkich Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 
W cyklu "Na wyciągnięcie ręki"  Fundacja DKMS apeluje o oddawanie krwi.

Wakacje to zawsze bardzo trudny czas dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce maleją, a liczba Dawców – wyraźnie spada. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, która uniemożliwiła Dawcom regularne donacje, sytuacja jest poważna i zaczyna brakować krwi ratującej życie. 

Żeby uświadomić sobie, jak wiele krwi potrzeba, aby uratować życie jednego człowieka, wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że jednorazowe oddanie krwi pełnej przez Dawcę – 450 ml – to jedna jednostka. Przy operacjach serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest ok. 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby – ok. 20 jednostek.

Rozmawiamy na ten temat z Małgorzatą Lorek, Dyrektorem Narodowego Centrum Krwi i dr Grzegorzem Henslerem , lekarzem konsultantem Fundacji DKMS, honorowym krwiodawcą.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marta Ostrowska (prezes Fundacji "Podróże bez granic", podróżniczka), Anna Urbańska (inicjatorka eventów, Fundacji "Podróże bez granic"), Artur Labudda (wiceprezes Fundacji "Podróże bez granic", nurek, sternik, ciężarowiec i quadowiec), Małgorzata Lorek (Dyrektor Narodowego Centrum Krwi), dr Grzegorz Hensler (lekarz konsultant Fundacji DKMS, honorowy krwiodawca)
Data emisji: 31.08.2020 
Godzina emisji: 23.08


Polecane